admin

Makalatın Özellikleri Maddeler Halinde

Bu konu admin tarafından 6 ay önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
admin
admin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 6 ay önce
Konu Sayısı: 12501
Yanıt Sayısı: 0
22 Mayıs 2021, 2:40

Makalatın Özellikleri Maddeler Halinde

Kayıtsız Üye
Makalatın Özellikleri Maddeler Halinde Lazım bana


Cevap: Makalatın Özellikleri Maddeler Halinde

Deli Sevdam
Makalatın Dil Özellikleri Nelerdir;

Oğuz TürkÇesi iLe yazıLmıştır.
CümLeLer kısa ve aÇıktır.
Sade ve anLaşıLır bir diL kuLLanıLmıştır (;

Makalat Hacı Bektaşi Veli – Makalatın Özellikleri

Hacı Bektaş Veli ile ilgili olarak üzerinde çok söz söylenmiş olan "Makalat" (38) veya "Makalat-ı Hacı Bektaş Veli" adında bir kitap bulunmaktadır. Aslında Arapça olan Makalat’ın Hacı Bektaş Veli tarafından yazılmış olduğu söylenegelmiştir. (39) Yaklaşık 50 sayfalık küçük bir kitap olan Malakat’ın (40) giriş kısmı. Hacı Bektaş Veli’den edinilen bilgilerin nakledildiğini göstermektedir. Nakleden Seyyid Saadeddin’in Hoca Saadeddin veya Said Emre olması ihtimali vardır. Hoca Saadeddin’le Said Emre’nin aynı kişi olduğu da söylenmektedir. Dil ve tarz yönünden de bu şiirin ve nakil suretiyle de olsa "Makalat"ın Said Emre tarafından yazılmış olması kuvvetli bir olasılıktır.

Makalat’ın bölüm başlıklarının bir kısmı eserin kapsamını açıklamaya yeterlidir:
"Bu bölüm Şeriat’ın makamların bildirir."
"Bu bölüm Tarikat’ın makamların bildirir."
"Bu bölüm Maarifet’in makamların bildirir."
"Bu bölüm Hakikat’ın makamların bildirir."

Yani Alevi-Bektaşi inancındaki dört kapı ve kırk makam Makalat’ın ana konusudur ve konu ile ilgili 135 Ayet’in Türkçe anlamı çok kısa sözcükler ve tümcelerle açıklanmıştır.

Hacı Bektaş Veli’nin “Dört Kapı Kırk Makam” öğretisinin kökenlerinde eski Orta Asya. Ortadoğu ve Anadolu din ve inanışlarına kadar giden izlerini bulmak olasıdır. AlevilikBektaşilik. “Dört Kapı Kırk Makam” öğretisi ile somutlaştırılmıştır. İnsan. olgunlaştırma ve yetiştirmeye yönelik evrelerden geçirilerek toplumsallaştırılmaya çalışılır. Bu yolla inanç. çeşitli kapı ve makamlara ayrılarak insanlar kurallara boğulmak istenmemektedir. Öğreti. insanlann karşısına sayısız seçenekler sunularak inançsal. düşünsel ve ahlâksal yaşamı kolaylaştırılmaya çalışılmaktadır. Alevi-Bektaşilerin yaşamlarında ilke edindiği "Dört Kapı Kırk Makam"’a ilişkin bilgilere "Makalat" ile "Fevaid" ve “Buyruk” adlı kitaplarda yer verilmiş. işlenmiştir.
Bugün yaşayan Alevi-Bektaşiler arasında yaşayan öğretideki dört kapı sırasıyla; Şeriat. Tarikat. Marifet ve Hakikat’tır. Her kapının on makamı vardır. Böylece kırk makam olmaktadır.

Konuya Bir Cevap Yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA!
  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66285 Konu
  • 73 Cevap
  • Son Üye: aile