admin

Bir Arada Yaşama ile ilgili Deyim

Bu konu admin tarafından 6 ay önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
admin
admin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 7 ay önce
Konu Sayısı: 12501
Yanıt Sayısı: 0
22 Mayıs 2021, 2:35

Bir Arada Yaşama ile ilgili Deyim

Kayıtsız Üye
bir arada yaşama ile ilgili deyim istiyorum.lütfen yardımcı olurmusunuz ?


Cevap: Bir Arada Yaşama ile ilgili Deyim

Deli Sevdam
Bir Arada Yaşamak ile ilgili Deyimler

-Dirlik düzenlik:
Anlamı:Bir arada yaşayan, çalışan kimseler arasında iyi geçim, güven, sevgi ve anlaşma hâli."Bir aileye önce dirlik ve düzenlik gereklidir."

-Anca beraber, kanca beraber:
Anlamı:Birbirimizden ayrılmayacağız, işler iyi de gitse, kötü de gitse hep birlikte yapacağız, beraberliği bozmayacağız."Bu toprağı yalnız ben mi atacağım, hayır arkadaşlar; haydi anca beraber, kanca beraber."

-Düşüp kalkmak:
Anlamı:1 Yakın arkadaşlık etmek 2 Yasa ve gelenek dışı kadın ve erkekle birlikte yaşamak veya sık sık bir araya gelmek”Seni bu hâle getirenler düşüp kalktığın arkadaşlarındır Hâlâ anlamadın mı?”

-Bir araya gelmek:
Anlamı:Bir yerde toplanmak” Biz 1991 mezunları her sene mutlaka mezuniyet günümüzde bir araya geliriz”

-Bir arada:
Anlamı:Toplu olarakBirlik ve Beraberlik ile ilgili Deyimler topluca hep birlikte ”Ailem birbirine çok bağlıdır. Birlik ve Beraberlik ile ilgili Deyimler göreceksin şimdi eminim yine bir aradadırlar”

-Can yoldaşı:
Anlamı:Yalnızlıktan kurtulmak için birlikte yaşanılan kimse."Her insanın bir can yoldaşına ihtiyacı vardır."

-Baş başa kalmak:
Anlamı:Biriyle yalnız kalmak, iki kişi bir arada yalnız kalmak."Misafirler gittikten sonra baş başa kaldılar."

-Haşir neşir olmak:
Anlamı:Aralarında bulunduğu kimselerle kaynaşmak, bir arada bulunup uğraşmak; kimi işlerle ilgilenip durmak."İnsanlarla haşir neşir olmayı sevdiğim söylenemez."

Bir Arada Yaşamak ile ilgili Atasözleri

-Nerde birlik, orda dirlik:
Anlamı:İnsanlar kaderde, tasada, kıvançta ve sevinçte bir olursa, dünya sanki cennet gibi olur. Çünkü böyle bir toplumda tam bir dayanışma ve kaynaşma vardır. Aralarında duygu ve düşünce birliği bulunan topluluklar, dirlik ve düzenlik içinde yaşarlar.

-El el ile, değirmen yel ile:
Anlamı:Nasıl ki bir değirmenin dönüp buğdayı öğütebilmesi için rüzgâra ihtiyacı varsa, insanın da birtakım ihtiyaçlarını karşılaması, işlerini görebilmesi için diğer insanlara ihtiyacı vardır. Çünkü toplum hayatı yardımlaşma esası üzerine kurulmuştur, insan tek başına bütün işleri yürütemez ve başarıya ulaşamaz.

-Yalnız taş duvar olmaz:
Anlamı:İnsanlar bir arada yaşamak zorundadırlar Bu zorunluluk bir dayanışmayı, yardımlaşmayı gerekli kılar Nasıl ki tek taşla duvar yapılamazsa, insanlar da tek başlarına tüm işlerinin üstesinden gelemezler Dolayısıyla diğer insanlarla ilişki kurmak, işbölümü yapmak, iş birliğine geçmek durumundadır.

-Komşu komşunun külüne muhtaçtır:
Anlamı:Hayat şartları insanları bir arada yaşamaya zorunlu kılmıştır. Bir arada yaşama sosyal hayatı, sosyal hayat da karşılıklı olarak yardımlaşmayı beraberinde getirmiştir. Dolayısıyla insan her meselesini tek başına halledemez olmuş, yakınındakine başvurmak zorunda kalmıştır. Bu bakımdan komşular birbirlerine en küçük şey için bile muhtaçtırlar. Çünkü en önemsiz şeyin yokluğu, büyük bir işin aksamasına yol açabilir.

-Bir Elin Nesi Var İki Elin Sesi Var:
Anlamı:Kişi, her işi tek başına halledemez Tek başına halletmeye kalktığında mutlaka başaramayacağı işler olacaktır. Bu durumda, yetersiz olduğunu hissettiğinde kişi yardım alması, o işi başarmasını sağlayabilir.

-Birlikten dirlik (kuvvet) doğar:
Anlamı:İnsanlar tek başlarına yaşam konusunda hiçbir anlam ifade edemezler. Bir elin nesi var? İki elin sesi var örneğinde olduğu gibi kişiler birleşerek toplumları, toplumlar birleşerek ırkları ve ulusları oluştururlar. Bu kocaman insan toplulukları ise dirlik oluştururlar, kuvvetli olurlar. Kuvvet bir milleti ayakta tutan en önemli unsurdur. Bizde Türk olarak birbirimizi tutmalı, korumalı, her zaman bir diğer Türk’ün yanında olursak kuvvetli oluruz. Tıpkı askerlerin birleşerek orduları oluşturması gibi. Bu egemen bir davranıştır.


Cevap: Bir Arada Yaşama ile ilgili Deyim

Kayıtsız Üye
😉size tesekkür ederim! helehele deli sevdama


misafir
😉 ya daha başka varmı yoksa sadece bir tanemi var verdiğiniz işime yaradı saolun ama bir taneye daha ihtiyacım var yeniden saolun mersi…;)


Deli Sevdam
< 😉 ya daha başka varmı yoksa sadece bir tanemi var verdiğiniz işime yaradı saolun ama bir taneye daha ihtiyacım var yeniden saolun mersi…;) >
Konuya bir tane daha ekledik 🙂


wolfteam
çok teşekkürler ödevim bitti 🙂


Kayıtsız Üye
sadece bu kadar mı bunlar çok az ama yine de işime yaradı çok teşekür ederim


Kayıtsız Üye
teşekkürler ödevimi yaptım


Kayıtsız Üye
çok güzel olmuş elinize sağlık


Kayıtsız Üye
tesekkruler işime yaradı


sex
Maşallah maşallah


Kayıtsız Üye
odevimi yapmama yardim ettiniz tskler


kayıtlı üye
süpersiniz


Kayıtsız Üye
ödevimi yaptım sağolun


Kayıtsız Üye
çok teşekkürler ödevime yardımcı oldunuz Smile Wink


Kayıtsız Üye
Emeğe saygı.Teşekkürler senin sayende ödevim bitti

😀

Konuya Bir Cevap Yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA!
  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66285 Konu
  • 96 Cevap
  • Son Üye: aile