lord

Psikolojinin Doğuşu, Bilim Haline Gelişi Ve Bu Süreçte Ortaya Çıkan; Psikolojiye Katkı Sağlayan Yaklaşımlar Nelerdir

Bu konu lord tarafından 5 gün önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
lord
lord
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 2 hafta önce
Konu Sayısı: 4599
Yanıt Sayısı: 0
21 Mayıs 2021, 7:32

Psikolojinin Doğuşu, Bilim Haline Gelişi Ve Bu Süreçte Ortaya Çıkan; Psikolojiye Katkı Sağlayan Yaklaşımlar Nelerdir

Kayıtsız Üye
Psikolojinin doğuşu,bilim haline gelişi ve bu süreçte ortaya çıkan;psikolojiye katkı sağlayan yaklaşımlar nelerdir ?


Cevap: Psikolojinin Doğuşu, Bilim Haline Gelişi Ve Bu Süreçte Ortaya Çıkan; Psikolojiye Katkı Sağlayan Yaklaşımlar Nelerdir

Deli Sevdam
Psikoloji (Yunanca ψυχολογία, psihologia: Psikoloji), davranışları ve zihinsel süreçleri inceleyen bilim dalıdır. Hem insanlar hem de hayvanlar üzerindeki çalışmaları kapsar. Psikoloji diğer bilimlere kıyasla kısa bir geçmişe sahiptir. Bu kısa süre içinde psikoloji değişik biçimlerde tanımlanmıştır. İlk tanım insan zihninin yapısının incelenmesibiçimindeydi. İnsan zihnini gözleyebilmenin olanaksızlığı karşısında psikologlar, psikolojiyi "gözlenebilen davranışların bilimsel incelemesi" biçiminde tanımlamışlardır. İnsan zihninin davranış üzerindeki etkisini kabul etmeyen bu yaklaşıma, psikoloji içinde tepki oluşmaya başlamış, bellek süreçleri ve düşünme gibi zihinsel işlevleri inceleyen bilişsel psikoloji ortaya çıkmıştır.

Bu gelişmeler günümüz psikolojisinin tanımını etkilemiştir. Modern psikoloji günümüzde, davranışı ve davranışın altında yatan süreçleri bilimsel olarak inceleyen çalışma alanı olarak tanımlanır. Bilişsel süreçleri doğrudan gözleme olanağı yoktur; organizmanın davranışları gözlenerek ya da nörolojik bulgular kullanılarak onların varlığı saptanır.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66289 Konu
  • 4 Cevap
  • Son Üye: aile