admin

Dili Doğru Kullanmanın Önemi ile ilgili Kompozisyon

Bu konu admin tarafından 6 ay önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
admin
admin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 6 ay önce
Konu Sayısı: 12501
Yanıt Sayısı: 0
22 Mayıs 2021, 2:35

Dili Doğru Kullanmanın Önemi ile ilgili Kompozisyon

Kayıtsız Üye
Dili Doğru Kullanmanın Önemi ile ilgili Kompozisyon örneği lazım


Cevap: Dili Doğru Kullanmanın Önemi ile ilgili Kompozisyon

Deli Sevdam
Güzel ahlakın bir unsuru olan yerinde ve güzel konuşma, kişilerarası iletişimin, sevgi ve muhabbet bağının güçlü, etkin, sürekli olması açısından son derece gerekli ve önemlidir.
“Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” atasözündeki gibi bizler birbirimizi anlamada, ifade etmede kırıcı olmamaya çalışmalıyız daima. “Nasıl kırıcı olunmaz?” sorusuna verilecek cevaplar ise bana göre şöyle: Karşımızdakine zanla başlamayan cümlelerle konuşmalı, ses tonumuzu yükseltmemeli, konuşma ve dinleme adabına uymalı, kelimeleri özenle seçmeye dikkat etmeliyiz. Karşısındakinin anlayacağı dilden ve gereken üslubu seçerek konuşmalıyız. Şayet tatlı dil ile anlamıyorsa da karşımızdakinin anladığı dilden gerektiği gibi konuşmak lazımdır.

RASİM ŞAHİN


Cevap: Dili Doğru Kullanmanın Önemi ile ilgili Kompozisyon

Deli Sevdam
“Gönülden dile bir yol olduğu gibi, dilden de gönüle bir yol vardır” der Hz. Mevlana (k.s). Toplum içindeyken söylenen güzel bir söz, anlatılan hoş bir hikaye, gönüllere huzur, yüzlerde tebessüm olarak yansır. Kelimeleri doğru kullanmak yani dili akıcı bir şekilde konuşmak, insanın karşısındaki merak duygusunu diri tutar. Tam tersi bir durumda anlatılan ne kadar önemli olsa da kelime seçimindeki bozukluk doğru kelimeleri bulamamak, dinleyiciyi sıkar ve başka meşguliyetler aramaya iter. Dili doğru kullanıp güzel konuşan bir insana sorular sorulmaya başlanır, muhabbetinden istifade etme yoluna gidilir; ve yine aksi durumunda kuru bir tasdik ve yavan bir takdir gelir dinleyiciden. Bir gönül sultanı da der ki: ‘İnandığınız şeyleri konuşun…’ Eğer bir insan inandığı şeyleri, yani bir nebze de olsa yaşadığı şeyleri konuşmuyorsa istediği kadar dilini süslendirsin, kelime cambazlığı yapsın, etkide zayıflık ve tatminsizlik olur. Sonuç olarak dili doğru konuşmak ve güzel konuşmak sosyal hayat ve çevre için tabii ki önemlidir. Ama daha önemlisi doğru yer ve doğru zamanda, doğru şeyleri güzelce konuşmaktır.

BAHATTİN KARÇOĞLU

Konuya Bir Cevap Yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA!
  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66285 Konu
  • 73 Cevap
  • Son Üye: aile