admin

Dünya Ahiretin Tarlasıdır ile ilgili Kompozisyon

Bu konu admin tarafından 8 ay önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
admin
admin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 8 ay önce
Konu Sayısı: 12501
Yanıt Sayısı: 0
22 Mayıs 2021, 2:35

Dünya Ahiretin Tarlasıdır ile ilgili Kompozisyon

Kayıtsız Üye
dünya ahiretin tarlasıdır ile ilgili kompozisyon örneği yazarmısınız


Cevap: Dünya Ahiretin Tarlasıdır ile ilgili Kompozisyon

Deli Sevdam
Dünya, çeşitli, duygu, inanç ve fikirlerin yaşandığı, çarpıştığı yerdir. Cenab-ı Hak Ankebut suresinde şöyle buyurur: “Bu dünya hayatı bir oyun ve oyalanmadan başka bir şey değildir. Asıl hayata mazhar olan ise ahiret yurdudur…”

Peygamber Efendimiz de “Dünya ahiretin tarlasıdır, ebedi kalacakmış gibi bu dünyaya hemen ölecekmiş gibi öbür dünyaya çalışın” demektedir.

Bediüzzaman Hazretleri de ayet ve hadislerden aldığı derslerle dünyayı bizlere şöyle tanıtır: “Dünya ahiretin tarlasıdır, bir kitab-ı samedanidir. Hem bir mezraadır, hem birbiri arkasında daim gelen geçen ayineler mecmuasıdır. Hem seyyar bir ticaretgahtır. Hem muvakkat bir seyrangahtır. Hem bir misafirhanedir, hem bir mekteptir…”
Madem ahiret hayatı bu dünyada kazanılıyor, dünya ahiretin bahçesi, tarlasıdır, bu bahçeye tuba-i cennet ağacının çekirdeklerini de ekeriz, zakkum-u cehennem ağacının fidanlarını da dikeriz. İşte önünde iki yol; cennet, cehennem. Haydi, koş durma dünyana tuba-i cennet fidanlarını dik. Amel-i sahiha suyuyla sula. Takva ilacıyla ilaçla, zararlı böceklerden koru ağaçlarını da…

Konuya Bir Cevap Yazın

Akrostiş Şiir
Ders Kitabı Cevapları TIKLA!
  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66284 Konu
  • 118 Cevap
  • Son Üye: aile