admin

Körle Yatan Şaşı Kalkar ile ilgili Kompozisyon

Bu konu admin tarafından 8 ay önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
admin
admin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 8 ay önce
Konu Sayısı: 12501
Yanıt Sayısı: 0
22 Mayıs 2021, 2:35

Körle Yatan Şaşı Kalkar ile ilgili Kompozisyon

Kayıtsız Üye
körle yatan şaşı kalkar ile ilgili kompozisyon yazısı lazım bana yardım edermisiniz


Cevap: Körle Yatan Şaşı Kalkar ile ilgili Kompozisyon

Deli Sevdam
Körle yatan şaşı kalkar (İtle yatan bitle kalkar)

Anlamı: Değersiz, kötü, ahlâksız kişilerle ilişki kurup arkadaşlık yapanlar ister istemez onlardan etkilenir ve kötü huylar kaparlar. Çünkü insanı en çok etkileyen yakınında bulunduğu insanlardır

Körle Yatan Şaşı Kalkar ile ilgili Kompozisyon

İyi ve Kötü Arkadaş

Gönül, her dosttan bir gıda ile gıdalanır; her bilgiden bir lezzet alır. Gülen nar, bahçeyi güldürür; erlerin sohbeti de seni erlerden eder. Katı taş ve mermer bile olsan, sahibine erişirsen cevher olursun. Temizlerin muhabbetini ta canının içine dik! Gönlü hoş olanların muhabbetinden başka muhabbete gönül verme! Agâh ol, bir gönüldeşten gönül gıdasını al, onunla gönlünü gıdalandır. Yürü, ikbali bir ikbal sahibinden öğren!

Din ehlini kin ehlinden ayırt et; Hak’la oturanı ara, onunla otur! Yürü, tez bir Allah dostu ara. Böyle yaptın mı, Allah, senin dostun olur. Gönlü aydın bir ere kul olmak, padişahların başına taç olmaktan daha iyidir. Sen dost ol da sayısız dost gör; fakat dost olmazsan dostsuz, yardımsız kala kalırsın. Dost, yolda arkadır, sığınaktır. İyice bakarsan görürsün ki, yol sevgiliden ibarettir. Dostlara, sevdiklerine ulaşınca da sus, otur! O halkaya kendini yüzük taşı yapmaya kalkışma! “Biz, ben” diye varlığa düşerek dostu incitme de kimse, düşmanın olmasın! Gönüldaşından ayrı düşen kimse, yüzlerce nağme de çıkarsa (gerçekte) dilsizdir.

Dosta dostun zahmeti ağır gelir mi? Zahmet içtir, ruhtur. Dostluksa onun derisine benzer. Dostları arayıp onların halini hatırını sormayı, gerekli bil; ister yaya olsun, ister atlı. İyi kişilerle dost olmayan, elbette kötü kişilerin yanında yer alır, onlara komşu olur. Ağyardan halvet etmek gerek, yardan değil. Kürk kışın işe yarar, baharın değil. Kötü dostla ünsiyet ise, belâya bulaşmaktır. Mademki o geldi, bana uyumak düşer. Herkesin, kendisine muhtaç olduğu ihtiyacı bulunmayan eksiklikten münezzeh Allah’ın zatına and olsun ki, kötü yılan bile kötü arkadaştan yeğdir. Çünkü kötü yılan, insanın yalnız canını alır.

Kötü arkadaş ise insanı cehenneme sürer, orasını adama durak eder. Bilgisiz adam bir müddet seninle gönül arkadaşlığında bulunsa bile, nihayet cahillikten sana bir yara vurur. Tatlı sözlü cahil dostun sözlerine pek kapılma! O sözler, eskimiş, yıllanmış zehre benzer. Kim, (iyi) dostlarla düşer kalkarsa külhanda bile olsa gül bahçesindedir. Düşmanla düşüp kalkan ise gül bahçesinde bile olsa külhandadır. Feryat, adamın kendi cinsinden olmayan dostundan, feryat! Ey ulular, sizinle düşüp kalkacak iyi bir dost arayın!

Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi (Mesneviden)

Konuya Bir Cevap Yazın

Akrostiş Şiir
Ders Kitabı Cevapları TIKLA!
  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66284 Konu
  • 118 Cevap
  • Son Üye: aile