Azize

İnsanoğlunun Dünyadaki Yaşam Süresince Gayesi Ne Olmalı

Bu konu Azize tarafından 4 ay önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Azize
Azize
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 4 ay önce
Konu Sayısı: 8699
Yanıt Sayısı: 0
20 Mayıs 2021, 10:21

İnsanoğlunun Dünyadaki Yaşam Süresince Gayesi Ne Olmalı

Kayıtsız Üye
insanoğlunun dünyadaki yaşam süresince gayesi ne olmalı bilgi verirmisiniz 🙂


Cevap: İnsanoğlunun Dünyadaki Yaşam Süresince Gayesi Ne Olmalı

Deli Sevdam
İnsanoğlunun Dünyadaki Yaşam Süresince Gayesi Ne Olmalı

İslam dini, insanlara yaratılışın temel amaçları hakkında evrensel bir görüş ufku kazandırmayı amaçlar.

Kainattaki hiçbir varlık ne kendiliğinden var olmuştur ne de kendiliğinden yok olup gidecektir. Allah’ın sonsuz bilgisi ve kudretiyle tüm yaratıklar kainat içinde belli bir amacı gerçekleştirebilecek yetenek ve donanımda var edilmişlerdir.

Ancak insanlar ile diğer varlıklar arasında yaratılış gayesi açısından önemli bir farklılık mevcuttur. Mesela yeryüzündeki canlılar, daha çok ait oldukları ortamlar içinde kavranabilecek bir yaratılış amacına sahiptirler. Bu canlıların yaratılış amaçları genel olarak tabiatın “ekosistem” denen dengesini teşkil eder.

İnsanların yaratılış amaçları ise, söz konusu “ekosistem”i korumanın ötesinde manevi boyutlara da sahiptir. Kur’an, insanın yeryüzünde “halife” olarak yaratıldığına dikkat çeker.

“Halife” kavramı, birçok anlamın yanısıra, insanın yeryüzünde adaleti ve doğruluğu gerçekleştirme özelliğine sahip olduğunu ima eder. İnsan bu özelliğini, diğer canlılarda söz konusu olmayan özgürlüğü sayesinde kazanmaktadır. İşte insanın varoluşunun amacı, sahip olduğu özgürlük sayesinde yeryüzünde adalet ve doğruluğu gerçekleştirecek şekilde Allah’a kulluk etmektir.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66285 Konu
  • 44 Cevap
  • Son Üye: aile