Azize

Allah’ın Rızasını Ve Sevgisini Kazandıran Faydalı İş Ve Davranışlar Nelerdir

Bu konu Azize tarafından 4 ay önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Azize
Azize
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 4 ay önce
Konu Sayısı: 8699
Yanıt Sayısı: 0
20 Mayıs 2021, 10:21

Allah’ın Rızasını Ve Sevgisini Kazandıran Faydalı İş Ve Davranışlar Nelerdir

Kayıtsız Üye
Allah’ın rızasını ve sevgisini kazandıran faydalı iş ve davranışlar nelerdir ?


Cevap: Allah’ın Rızasını Ve Sevgisini Kazandıran Faydalı İş Ve Davranışlar Nelerdir

Deli Sevdam
Allah’ın Rızasını Ve Sevgisini Kazandıran Faydalı İş Ve Davranışlar Nelerdir

Allah insandan imandan sonra amel istemektedir. “İman edenler ve salih amel işleyenler” buyurarak salih amelin ancak imanla insana fayda vereceğini açıkça ifade eder. İmanlı bir insanın dünyada yaptığı amellerine göre de ahirette mükâfat ve ceza verecektir.

Ameller imana ve niyete göre değer kazanır. Niyet Allah rızası olmalıdır. Bu da ancak imanla beraber olur ve imanın kuvvetine göre niyet de amel de ihlâslı yapılır. İhlâs ise bir işin ve ibadetin ancak emredildiği için yapılması ve başka bir beklenti içinde olunmamasıdır. Peygamberimiz (sav) “Biriniz güzel bir amel işlediği zaman Allah ona on katından yedi yüz misline kadar sevap verir. İşlediği kötülükler ise misli ile yazılır” buyurmuşlardır. Bu da yine imana, yani inanmaya bağlıdır. Kişi Allah’ın yaptığı hayırlı ameline yedi yüze kadar sevap vereceğine inanmasa bu durumda mükâfatı da hak etmez.

Peygamberimiz (sav) Allah’ın sevgisini ve rızasını kişiye kazandıracak olan hayırlı iş ve amellerin sadece emredilen ve yasaklanan şeylerden ibaret olmadığını, kişinin gerek kendisine gerekse topluma ve insanlığa hayırlı olan her nevi eylemi kapsadığını şu hadisi ile anlatmıştır. “İyilik güzel ahlaktır. Kötülük ise kalbini ve vicdanını rahatsız eden ve insanların görmesinden sıkıldığın ve bilmelerini istemediğin işlerindir.”
Böylece insanın bütün eylemleri imanla ve iyi niyetle ibadet olmakta ve kişiye insanların sevgisi yanında Allah’ın rızasını da kazandırmaktadır. Peygamberimiz (sav) “Nerede olursan ol Allah’tan kork. Yaptığın bir kötülükten sonra hemen bir iyilik yap ki o kötülüğü silsin. İnsanlara güzel davranın ki Allah’ın rızasını kazanasınız” buyurmuşlardır.

Bu hadislerden anlıyoruz ki iman insanı amele yönlendirir. Amelin Allah katında değer kazanması ise imana bağlıdır. Bu nedenle önce iman bilgisi sonra amel bilgisi verilmelidir. Ta ki eylemlerimizin tamamı Allah’ın razı olacağı şekilde öğrenci üzerinde etkili olabilsin. Talebe sadece öğretmeninden geçer not alabilmek için çalışması ile çalışmasının sadece notla değerlendirilen bir eylem olmadığı, kendisine Allah’ın rızasını ve ahiret hayatında mükâfatı da kazandıran bir eylem ve fiil olduğu şuurunda çalışırsa elbette daha verimli çalışacaktır. Bu durumda hem okulunu, hem de dersini daha çok sevecektir.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66285 Konu
  • 44 Cevap
  • Son Üye: aile