admin

Cahile Söz Anlatmak Deveye Hendek Atlatmaktan Güçtür Kompozisyon

Bu konu admin tarafından 6 ay önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
admin
admin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 6 ay önce
Konu Sayısı: 12501
Yanıt Sayısı: 0
22 Mayıs 2021, 2:39

Cahile Söz Anlatmak Deveye Hendek Atlatmaktan Güçtür Kompozisyon

Kayıtsız Üye
cahile söz anlatmak deveye hendek atlatmaktan güçtür ile ilgili kompozisyon örneği lazım bana


Cevap: Cahile Söz Anlatmak Deveye Hendek Atlatmaktan Güçtür Kompozisyon

Deli Sevdam
Cahile Söz Anlatmak Deveye Hendek Atlatmaktan Güçtür Kompozisyon

Cahil, yani en ufacık bir bilgi birikimi olmayan kişilerle yapılan sohbetlerin zorluğunu anlatan bu atasözümüz bizlere nelerden kaçınmamız gerektiğini de anlatan atasözlerimiz arasında gelmektedir.

“Cahile söz anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zordur” atasözümüzde bizlere anlatılmak istenilen asıl gayenin, hiçbir genel kültür veya herhangi bir bilgiye sahip olmayan bir kişiye aktarmak istediğiniz konunun doğruluğuna inanmasının ne kadar zor olduğunu belirtmektedir. Cahil, yani bilgisi olmayan birine daha önce yanlış aktarılan bir bilgiye inanmış olması, daha sonra ona doğrusu anlatılmış olsa dahi ilk anlatılana inanmaya devam edecek ve o yanlış bilgiyi savunmaya kalkışacaktır.

Siz bu tür bir insana elinizde kanıtlarınız dahi olsa, bunları gösterseniz, izah etseniz hatta bu konudaki uzman kişileri çağırıp kendisine bildiği bilginin yanlış olduğunu anlattırmaya çalışsanız dahi kendi doğrusundan şaşmayacağına emin olabilirsiniz.

“Cahile söz anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zordur” atasözümüzdeki gerçek anlamına baktığımızda zaten göreceksiniz. Deveye hendek atlatılmayacağı gibi cahil bir kişiye de bilgi aktarmak o kadar imkansızdır.

Konuya Bir Cevap Yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA!
  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66285 Konu
  • 73 Cevap
  • Son Üye: aile