Azize

Din Anlayışındaki Yorum Farklılıklarının Sebepleri Nedir

Bu konu Azize tarafından 4 ay önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Azize
Azize
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 4 ay önce
Konu Sayısı: 8699
Yanıt Sayısı: 0
20 Mayıs 2021, 10:20

Din Anlayışındaki Yorum Farklılıklarının Sebepleri Nedir

Kayıtsız Üye
din anlayışındaki yorum farklılıklarının sebepleri maddeler halinde yazarmısınız


Cevap: Din Anlayışındaki Yorum Farklılıklarının Sebepleri Nedir

Deli Sevdam
Din Anlayışındaki Yorum Farklılıklarının Sebepleri Nedir

Din anlayışı içinde farklı görüşleri ortaya çıkaran çeşitli sebepler bulunmaktadır. İnsanların zeka seviyeleri, kabiliyetleri, ilgileri farklı olduğu gibi olaylara bakışları ve yorumlayışları da değişiktir. İnsanların mizaçları, arzu ve istekleri de birbirinden farklıdır.

Diğer yandan siyaset, dinî anlayışı şekillendiren, anlayışları birbirinden uzaklaştıran en önemli etkenlerden biridir. Siyasi amaçları olan biri, dini, doğru anlamaktan çok, kendi güttüğü siyasete en yarayışlı bir şekilde nasıl anlaşılması gerekiyorsa o şekilde anlamayı tercih etmektedir.

İnsanın içinde yaşadığı toplum ve kültür, o insan henüz doğmadan önce, onun için çeşitli inançlar, sevgiler, nefretler, korkular… hazırlamıştır bile. İnsan dünyaya geldiğinde toplum kendi değerleri ve kültürüyle o bebeği besler ve ölünceye kadar ondan ilgisini eksik etmez. Bu durum, insanın din algılayışını da etkilemektedir.

Din anlayışını etkileyen diğer önemli bir etken de ekonomidir. İnsanların ekonomik güçleri aynı değildir. İnsanların gelirlerinin az olması, onların iyi eğitim almalarını, eğitimle ilgili araç ve gereçlere kolayca ulaşabilmelerine engel olmaktadır. Eğitim düzeyinin düşük kalması ise insanların cahilce anlayışlara saplanmalarına yol açabilmektedir.


Cevap: Din Anlayışındaki Yorum Farklılıklarının Sebepleri Nedir

Misafir Üye
Madde madde demiştim amaaa


lidya 18
ben çok türkçe bilmiyor. ve bu çok iyi site madde değil ama


Misafir Üye
bence çok güzel olmuş sizinde aklınız yok mu maddeye çevirebilirsiniz yorumlara madde madde demiştim yazmışsınız side bu metinden yaralanarak maddeye çevirebilirsiniz forumlord çok iyi olmuş teşekkür ederim dersime yardımcı oldu 🙂

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66285 Konu
  • 44 Cevap
  • Son Üye: aile