Azize

ÂDEM, ÂDEM Hakkında

Bu konu Azize tarafından 6 ay önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Azize
Azize
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 6 ay önce
Konu Sayısı: 8699
Yanıt Sayısı: 0
20 Mayıs 2021, 10:29

ÂDEM, ÂDEM Hakkında

Kara Gözlü
ÂDEM,ÂDEM Hakkında

lk insan ve ilk peygamberin adıdır (Ahmed, V/178). Bütün insanların atası olduğu için "Ebû’l-beşer" (beşerin babası) diye de anılır.
Dil bilimcilerin çoğu bu kelimenin "esmerlik" anlamına gelen "üdme" veya "tip, örnek" anlamına gelen "edeme" veya "bir şeyin dış yüzü" anlamına gelen "edime" kelimesinden türetildiğini söylemişlerdir.
Yüce Allah, Âdem’i yeryüzünün her tarafından alınan toprak örneklerinin birleşiminden yaratmıştır. Kur’ân’da Âdem’in topraktan (Al-î İmrân, 3/59), çamurdan (Secde, 32/7), çamur süzmesinden (Mü’minûn, 23/12), yapışkan çamurdan (Sâffat, 37/11), değişmiş cıvık balçıktan (Hicr, 15/26), kömür gibi pişmiş çamurdan (Rahmân, 55/14) ve sudan (Nûr, 24/45) yaratıldığı bildirilmiştir. Bu âyetlerden anlaşılan o ki; Allâh, Âdem’in bedenini, toprak ve su karışımını çeşitli aşamalardan geçirdiği bir özden yaratmış, ona şekil vermiş ve canlılığını sağlamak için kendi ruhundan ona ruh üflemiştir (Sâd, 38/71-72).
Allah; Âdem’i yeryüzünde halife yapmış, ona ilim vermiş ve meleklerin secde etmelerini emretmiştir. Bütün melekler secde etmiş, İblis secde etmemiş, bu yüzden kovulmuş ve lanetlenmiştir. Âdem (a) ve eşi cennette şeytana Allah’ın yasağını ihlâl etmişler, bu sebeple cennetten çıkarılmışlardır. Âdem ve eşi işledikleri bu hatadan tövbe etmişler ve tövbeleri kabul edilmiştir (Bakara, 2/30-37). (İ.K.)

Konuya Bir Cevap Yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA!
  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66285 Konu
  • 96 Cevap
  • Son Üye: aile