Azize

Şafi Mezhebine Göre İtikâfın Şartları

Bu konu Azize tarafından 4 ay önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Azize
Azize
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 4 ay önce
Konu Sayısı: 8699
Yanıt Sayısı: 0
20 Mayıs 2021, 10:21

Şafi Mezhebine Göre İtikâfın Şartları

Hayat…
Şafi Mezhebine Göre İtikâfın Şartları
İtikâfın sahih olmasının şartları şöyle sıralanabilir:

1. Müslüman olmak. İtikâfın sahih olması için, itikâfa giren kişinin müslü-man biri olması şarttır. Çünkü itikâf bir ibadettir. İbadetin sahih olması için de, onu ifa edenin müslüman olması gerekir.

2. Akıllı veya mümeyyiz olmak. Delinin ve mümeyyiz olmayan çocuğun itikâfı sahih olmaz. Zira bunlar ibadet ehliyetine sahip değildirler. Gayri müsli-min itikâfı sahih olmadığı gibi bunlarınki de sahih olmaz. Ama mümeyyiz, ya-ni lehine ve aleyhine olan şeyleri birbirinden ayırt edebilen çocuğun itikâfı sa-hih olur.

3. İtikâfa mescidde girilmesi. Evlerde itikâfa girmek sahih olmaz.

Hanefî mezhebine göre ise, kadının kendi evinde namaz kılmak için tah-sis etmiş olduğu yerde itikâfa girmesi sahih olur.

4. Niyet. İtikâfa girerken niyet etmek şarttır. Niyetsiz yapılan hiçbir ibadet sahih olmadığı gibi niyetsiz yapılan itikâf da sahih olmaz. Girilecek itikâf,adanmış vacip bir itikâf ise, nafile itikattan ayırt edilebilmesi için başlarken va-cip olduğuna da niyet edilmesi şarttır.

5. Cünüplükten, hayız ve nifas hallerinden temiz olmak. İtikâfın sahih ol-masının şartlarından biri de itikâfa giren kişinin cünüp, hayızlı veya nifaslı ol-mamasıdır. Şu halde cünübün, hayızlı veya nifaslı kişinin itikâfa girmesi sahih olmaz.

6. Kocanın karısına izin vermesi. Kocasından izin almadan kadının itikâ-fa girmesi sahih olmaz. İtikâfa girmeyi adamış olsa bile itikâfa girebilmek için kocasından izin alması, itikâfının sahih olması için şarttır.


Cevap: Şafi Mezhebine Göre İtikâfın Şartları

ahmedim
Allah razı olsun çok saol

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66285 Konu
  • 36 Cevap
  • Son Üye: aile