admin

Egemenlik ile ilgili kompozisyon

Bu konu admin tarafından 7 ay önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
admin
admin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 7 ay önce
Konu Sayısı: 12501
Yanıt Sayısı: 0
22 Mayıs 2021, 2:40

Egemenlik ile ilgili kompozisyon

Google
Egemenlik ile ilgili kompozisyon

MİLLİ EGEMENLİK BAYRAMI

19 MAYIS ATATÜRKÜ ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI OKUL MÜDÜRÜ OLARAK KONUŞMA METNİMDİR( sizinle paylaşıyorum)

Sayın öğretmen arkadaşlarım,sevgili öğrencilerim

Ne mutlu bize ki köklü bir geçmişimiz,tarihi olayları yad edecek milli bayranlarımız var
19 Mayıs ta bu günlerimizden birisidir
19 Mayıs;
……. Cesarettir
………Dayanışmadır
………Mertliktir
………Onurdur
………Namustur
……..Millet olmamızın
……….Birlik ve beraberliğimizin en önemli unsurlarımızdandan biridir
Bu mübarek gününde başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere malıyla ,canıyla ,kanıyla mücadele eden tüm ecdadımızı rahmetle ,minnetle ,saygıyla anıyor,bütün enerjimizi memleketimizin huzur ve başarısı için harcayacağımıza söz veriyor hepinize mutluluklar diliyorum
Ey 19 Mayısın özgür gençliği !…
Geleceğin egemenliğini siz sürdüreceksiniz dolayısıyla bu günlerin anlam ve önemini iyi kavramanız gerekir.Biz dahi başarı ve mutluluğunuz için çalışıyoruz.
Selam ve saygılarımla bayramınızı kutluyorum.

Eyüphan KAYA
Okul Müdürü


Cevap: Egemenlik ile ilgili kompozisyon

Deli Sevdam
“Egemenlik Ulusundur” Hakkında Kompozisyon

Egemenlik Ulusundur Egemenlik bir topluluğun, bir devletin ülke üzerinde sahip olduğu tüm yetkilerdir, hür olmak, yetki sahibi olmak, hâkimiyet anlamlarına gelir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk egemenliğin halka ait bir olgu olduğunu “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözü ile açıklamıştır.

Türkiye’de egemenlik fikri Kanun-ı Esasi ile gündeme gelmiş, fakat kabul edilmesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Teşkilat-ı Esasiye Kanunu ile olmuştur. Kanunda yer verilen “Egemenlik koşulsuz ve sınırsız olarak ulusundur.” ilkesi ile halk ve yönetim adına yeni bir dönem başlamıştır.

Yetki sahibi, hür ve hakim bir millet gelişime açıktır, geleceğe umutlu bakar, çünkü çaba gösterecek gücü ve söz hakkı vardır. Egemenliğin millete ait olması, tüm bunları gerçekleştirebilecek bir ortam yaratır, yönetimde söz sahibi olan, kendi kendini yöneten halk daha iyi temsil edilir ve ilerlemeye açıktır. Hâkimiyetin tek kişinin tekelinde olduğu zamanlar düşünüldüğünde egemenlik tam anlamıyla özgürlük anlamına gelir. Yönetimde söz sahibi olmak bir yana her şeyi kabul etmek zorunda bırakılan bir halkın böylesine bir şeref ile ödüllendirilmesi Mustafa Kemal liderliğinde gerçekleştirilmiştir. Mustafa Kemal bir konuşmasında “Huzurlu toplum, güvenli toplum, insan kişiliğine saygılı toplum tam ulusal egemenlikle sağlanır. Toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin sağlanması, istikrarı ve korunması, ancak ve ancak tam ve kesin anlamı ile ulusal egemenliğin sağlanması ile devamlılık kazanır. Bundan dolayı, hürriyetin de eşitliğin de, adaletin de dayanak noktası ulusal egemenliktir.” sözleri ile bu konuya verdiği önemi göstermiştir.

Konuya Bir Cevap Yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA!
  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66285 Konu
  • 98 Cevap
  • Son Üye: aile