aile

Çevremizi Nasıl Ağaçlandırabiliriz, Ağaçlandırma Çalışmaları Hakkında bilgi

Bu konu aile tarafından 4 ay önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
aile
aile
Bağımlı
Üyelik Zamanı: 4 ay önce
Konu Sayısı: 4612
Yanıt Sayısı: 0
21 Mayıs 2021, 7:49

Çevremizi Nasıl Ağaçlandırabiliriz, Ağaçlandırma Çalışmaları Hakkında bilgi

ecem
Çevremizi Nasıl Ağaçlandırabiliriz, Ağaçlandırma Çalışmaları Nelerdir

Ağaçlandırma denildiği zaman sadece ormanlık alanlardaki ağaçlandırma çalışmaları düşünülmemelidir. Her yerde ve her çeşit ağaç dikimi ve yetiştirilmesi bunun içine girer. Çocuk, genç, öğrenci, kadın, erkek, yaşlı hepimiz birlikte, el ele vererek çalışıp çevremizi ağaçlandırmalıyız. Evimizin, okulumuzun bahçesine; köyümüzün, kasabamızın yollarına, koruluklarına; ırmak, göl kenarlarına, kısacası yetişebileceği her yere ağaç dikmeliyiz.

Ağaç dikmek ve yetiştirmek bir vatan borcu olduğu kadar dinimizce de kutsal bir görevdir. Hz. Muhammed bu konuda şöyle diyor: "Bir kimse (ozelbilgiler.com) bir ağaç dikerse, Allah o kimseye o ağacın meyvesi kadar sevap yazar."Ağaç dikme işinde, bulunduğumuz yerdeki uzman ve yetkili kişilerle işbirliği yapılmalıdır. Ağaçlandırmaya devletimiz büyük önem vermektedir. Ağaç dikmek isteyenlere her türlü yardımı yapmaktadır.

İsteyenlere tek tek ya da grup olarak ağaçlar, malzemeler sağlamaktadır. Bundan yararlanarak koruluklar, fidanlıklar oluşturulabilir. Çevredeki insanlar birlikte hareket ettikleri takdirde bu iş daha kolay yürütülür. Ormanlık bölgelerde, orman işlerinde ve ağaçlandırma çalışmalarında yurttaşlarımıza yardımcı olan, onlara yol gösteren çeşitli kurumlar vardır.

Bunlar:

1. Fidanlık Müdürlükleri,

2. Ağaçlandırma Grup Müdürlüğü,

3. Toprak Muhafaza Grubu,

4. Köy Kalkındırma Grubu.

Bütün orman işleri ve ağaçlandırma çalışmalarımızda bu kuruluşların yardımım isteyebilir, ihtiyaç duyduğumuz konularda buralardaki yetkililere danışabiliriz

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66285 Konu
  • 44 Cevap
  • Son Üye: aile