admin

Polislerin Anıları, Yaşadıkları- Polislerden Anılar

Bu konu admin tarafından 7 ay önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
admin
admin
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 7 ay önce
Konu Sayısı: 12501
Yanıt Sayısı: 0
22 Mayıs 2021, 1:42

Polislerin Anıları, Yaşadıkları- Polislerden Anılar

Lindsey
Polislerin Anıları, Yaşadıkları

Karakol’da Vasıflarımı Yitirdim

Yurt dışında eğitim almış, 3 yabancı dil bilen bir Başkomiser, bugün bir semt karakolunun amiri. Günde 24 saat mesaide. Çünkü sabah geldiği karakoldan ancak sabaha karşı saat 02:00’da çıkabildiğini görünce, karakolda kendine yatak odası yaptırmış; artık orada kalıyor. İşte söyledikleri: "İdealist bir polistim. 8 yıllık eğitim sonunda komiser yardımcısı olarak İstanbul’da bir şubede göreve başladım. Vasıflarım sayesinde, rütbemin çok üstünde, yurtiçi ve yurtdışında bir çok üst düzey görevde bulundum. 3 yabancı dil biliyorum. Zorunlu doğu görevinden sonra, vasıflarımla hiç alakası olmayan bir ilde ve birimde görevlendirildim. Şu anda bir semt karakolunda çalışıyorum. Sıkıntılarımı üstlerime defalarca aktarmama rağmen, hiçbir tepki alamadım. Bu durum psikolojimi bozuyor. Agresif ve kırıcı davrandığım anlar artmaya başladı. Görev yaptığım süre içinde aynı ortamı paylaştığım bir komiser arkadaşımla bir polis memuru intihar etti, bir başkomiser intihara teşebbüs etti. Aylardır haftalık iznimi kullanamıyorum, gece yarılarına kadar çalışıyorum. Tayin talebim dikkate alınmazsa, birkaç ay içinde meslekten ayrılıp, vasıflarım doğrultusunda başka bir iş yapmayı düşünüyorum." Başkomiser, şöyle devam ediyor: "Ancak ne hikmetse, başladığı günle emekli olduğu gün hala aynı görevde çalışan, hiç doğu görevine gitmeyen, Ankara dışında sadece yurtdışı görevlere giderek taltif edilen amirlerin bulunduğunu bilmek, beni, teşkilatta ciddi bir adaletsizliğin olduğu kanaatine götürüyor."

Milyar Dolarlık Operasyona Giderken Cebimizde Para Yoktu

2003’te İstanbul Mali Şube Müdürlüğü’nde görev yapan, kaçakçılık konusunda Türkiye’nin en deneyimli dedektiflerinden biri olan B.K, Uzan Grubu’na yönelik operasyon için gecelerini gündüzlerine katarak bir yıl boyunca çalıştıklarını belirterek, yaşadıklarını Yeni Şafak’a şöyle anlattı: "Operasyondan önce yaklaşık 6 ay geceli gündüzlü çalışma yaptık. Haftalarca (ozelbilgiler.com) izin kullanmadık, çocuklarımızın yüzünü göremedik. Operasyon süresince de bir hafta boyunca hiç eve gitmedik, sandalyelerin üzerinde uyuduk; ama bizi en çok hüzünlendiren, ülkenin milyar dolarlarını batıranların üzerine giderken, cebimizde bazen tek kuruş para bulunmamasıydı."


Cevap: Polislerin Anıları, Yaşadıkları- Polislerden Anılar

Ahiret Yolcusu
AB Polisi SAAT 5’te Evine Gidiyor

Narkotik Şube’de bir dönem görev yapan emniyet amiri E.B, Türkiye bağlantılı bir uyuşturucu operasyonuyla ilgili gittiği Hollanda’da polisin çalışma şartlarını görünce nasıl şaşırdığını şöyle anlatıyor: "Hollanda polisiyle ortak bir operasyon yapıyorduk. Günlerce süren uzun soluklu bir çalışmaydı. Hollanda polisleri, AB standardına göre, günde 8 saat çalışıyormuş. Akşam saat 5 olunca, hepsi toparlanıp evlerine gitmeye kalktılar. ‘Nereye gidiyorsunuz, şu işi bitirelim’ dediğimizde, ‘Bizim çalışma saatimiz bellidir. Bu saatten sonra bizi kimse çalıştıramaz. Yarın kaldığımız yerden devam ederiz’ dediler. ‘ Ama ara verirsek failleri kaçırırız’ dedik. Hepsi çok rahattı; ‘Merak etmeyin onları kolayca yakalayacağız’ dediler. Dedikleri gibi de oldu, adamları rahatça yakaladık. Çünkü Avrupa’da herşey kayıt altında.

Avukat Oldum Karakola Verdiler

Bazı genç polisler, koleji ya da polis okulunu bitirdikten sonra üniversite eğitimine devam ediyor. Y.U. de, polis okulundan mezun olduktan sonra, hukuk fakültesini kazandı. 4 yıl sonra avukat olan Y.U., zorunlu doğu görevinden döndükten sonra (ozelbilgiler.com) bir karakolda görevlendirildi. Amirlerine ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne başvurarak, teşkilatın davalarının yürütüldüğü hukuk servisinde görev almak isteyen Y.U, bu talebi kabul görmeyince, teşkilattan ayrıldı. Şu anda serbest avukatlık yapıyor.

İstifa Edenler Güvenlikçi Oluyor

Son yıllarda çok sayıda yetenekli ve iyi eğitimli polis mesleği bıraktı. Ancak polislerin çoğunun yine "özel güvenlik" alanında çalışması dikkat çekiyor. Birkaç arkadaşıyla bir araya gelip güvenlik şirketi kuran teşkilat mensupları da var.

Konuya Bir Cevap Yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA!
  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66285 Konu
  • 98 Cevap
  • Son Üye: aile