Asya

Allah İle Tanrı Kelimesi Arasındaki Fark Nedir?

Bu konu Asya tarafından 4 ay önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Asya
Asya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 4 ay önce
Konu Sayısı: 5005
Yanıt Sayısı: 0
20 Mayıs 2021, 10:22

Allah İle Tanrı Kelimesi Arasındaki Fark Nedir?

Hayat…
Allah İle Tanrı Kelimesi Arasındaki Fark Nedir?

Allah kelimesi ile Tanrı kelimesi arasında ne fark vardır :

bizim eski atalarımız müslüman olmadan önce yaratıcı bir zata inanıyorlardı. belki kendilerine göre de işik tanrılarıda vardı. ama onlar daha çok kendi lehçeleri ile ”tengri” dedikleri zaman zat-ı uluhiyeti kasdediyorlardı. bu kelime sonra biraz daha incelik kazandı Tanrı şeklini aldıki aslında mabud demektir ve arapçadaki ‘ilah’ın fransızcadaki ‘diyo’nun farscadaki ‘huda’nın karşılı ı olan bir kelimedir.

Ama hiç bir zaman Cenab-ı Hakkın bütün Esma-i Hüsnasını camiism-i zat olan ALLAH kelimesinin karşılığı de ildir.

Allah dendi i an bütün kainatta tecelli eden isimleriyle bir zat-ı ecell-i A-la akla gelir ALLAH kelimesiyle anlaşılan budur. yani o Mabudu mutlakHalıkı mutlak Maksud-u mutlak Rezzak-ı mutlak Bari-i mutlak Cemil-i mutlak’tır.

İlhesma-i Hüsnayı cami ALLAH kelimesinde böyle umumi bir mana anlaşılırve bu itibarladaAllah’ın(c.c)ism-i hass dır ALLAH dendi i anbu ma-budu mutlak anlaşılırve vacib-ül vücud akla gelir.ama Tanrı dendi i zamanyunanlıların aklına zeusmısırlının apis bo asıve hintlinin aklınada kendi inakleri gelir.tanrı kelimesiyle yerli yersiz ma-bud kelimesinin akla gelmesine karşılıkLafz-i celale olan ALLAH kelimesi vacib-ül vucut un ism-i hassı olarak sadece o Esma i Hüsna sahibi Za tı Zülcelali akla getirir .onun için bir insan Tanrı demekle ALLAH yerinde kullanırsa maksatını anlatamaz ve hata etmiş olur.

tanrı ilah kelimesi yerindehudadiyo ve god yerinde kullanılabilir.fakat ALLAH yerinde de il [IMG]http://www.sanalforum.biz/images/smilies/nokta.gifdolunay
Allah cenab-ı Hakk ın Zatının has ismidir.Onun için LÂ İLAHE İLLALLAH diyoruz.fakat la Allaha ill demiyoruz.Evvela ilahlar tanrılar ne varsa hepsi nefyediliyorsonrada isbatta mabudu mutlak getiriliyor ve sadece ALLAH vardır deniliyor.

Mevlid yazarı Süleyman çelebi bu hususu çok güzel tefrik ederek ”Birdir ALLAH ondan artık Tanrı yok” deyipher iki kelimenin yerinide tayin ve tesbit etmiştir.

Buna bina en bir insanın a zından Tanrı kelimesi çıktı ında hemen reaksiyon göstermemeli o adamın maksadına bakmalı ALLAH yerine o manayı kullanmışsa tatlıca ikaz etmeli aksine tevehhür gösterilmemeli.hele günümüzde asla.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66285 Konu
  • 36 Cevap
  • Son Üye: aile