Asya

Niçin dua edilir nasıl dua edilir

Bu konu Asya tarafından 5 ay önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Asya
Asya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 5 ay önce
Konu Sayısı: 5005
Yanıt Sayısı: 0
20 Mayıs 2021, 10:23

Niçin dua edilir nasıl dua edilir

Beyaz Gül
Niçin dua edilir nasıl dua edilir,
Neden dua edilir nasıl dua edilir

Niçin Dua Edilir?
Allah bizlere birçok nimetler vermiştir. Bizler, verdiği bu nimetlere karşılık Allah’ a şükretmeliyiz. Verdiği nimetler sebebiyle onu anmalıyız.
Dua, insanın Allah katındaki değerini artırır. “Ey Muhammed, de ki: Duanız olmasa Rabbim size niye değer versin.” (Furkan, 77) ayeti bunu belirtmektedir.
Dua ettiğimde içim ferahlar. Kendimi rahatlamış ve mutlu hissederim. Çünkü dua, beni Allah’a yakınlaştırır.
Ben, Yüce Allah’a olan inancımı, sevgimi dualarımla pekiştiririm. Dua ve ibadetlerim sayesinde Allah’ın beni daha çok sevdiğine ve kötülüklerden koruduğuna inanırım. Annemin, babamın ve yakınlarımın benim sağlıklı ve başarılı olmam için dua ettiklerini görüp duydukça, onlara karşı sevgi ve saygım artar. Ben de onların sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmeleri için dua ederim. Bunun doğal bir sonucu olarak ailemde birlik ve beraberlik duyguları gelişir.
Arkadaşlarım ve tüm insanlık için de sağlıklı ve başarılı olmaları için dua ederim. Arkadaşlarıma yaptığım dualarla onlar bana yakınlık hissederler. Onların bana ettikleri dua sebebiyle de ben onlara kendimi yakın hissederim.
Kısaca, dualarım beni Yüce Allah’a yaklaştırdığı gibi anneme, babama, yakınlarıma ve arkadaşlarıma da yaklaştırır. Onların da bana yakın olmalarını sağlar. Bundan büyük bir mutluluk duyarım.

Duaya neden ihtiyaç duyduğumuzu maddeler halinde açıklayabiliriz.

 1. Allah’a yakın olmak, onun sevdiği ve razı olduğu bir kul olmak için dua ederiz.
 2. Alah’ın verdiği nimetlere şükretmek için dua ederiz.
 3. Kötülüklerden, bela ve afetlerden korunmak için dua ederiz.
 4. İyi bir insan olmak, güzel ahlak ve davranışlara sahip olmak, doğru yoldan ayrılmamak için dua ederiz.
 5. Dileklerimizi ve isteklerimizi gerçekleştirmesi için Allah’a dua ederiz.

Nasıl Dua Edilir?
Dua eden kişi gönülden dua etmeli, iyi şeyler istemeli, istediği şeyler doğrultusunda da çaba göstermelidir. Allah insanın gönlünden geçenleri bilir; ama dil ile dua etmenin çok farklı güzellikleri vardır. Dua etmenin belli bir kuralı yoktur. İçimizden geldiği gibi güzel olan her şeyi isteyebiliriz. Allah’a dua etmek için hiçbir aracı kurum ve kişiye de ihtiyacımız yoktur. Namaz kılarken Fatiha suresinde söylediğimiz gibi
“Biz ancak sana ibadet eder ve ancak senden yardım isteriz.”(Fatiha suresi, 4.ayet)
Kur’an-ı Kerimde ve Hadis-i fieriflerde bizim için dua örnekleri vardır:
“Rabb’imiz! Bize dünyada da ahirette de güzellik ver. Bizi ateşin azabından koru.”(Bakara suresi, 201.ayet)
“Rabb’im! Beni namaza devam eden bir kimse eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Duamı kabul eyle. Rabb’imiz! hesap görülecek günde beni, ana-babamı ve bütün inananları bağışla.”(İbrahim suresi, 40-41.ayet)
Namazda okuduğumuz pek çok sûre ve duâ ile aslında Allah’a dua ettiğimizi biliyor muyuz?
İnsanlar sıkıntıda dua ettikleri gibi genişlikte de dua etmelidir. Dara düştüğünde Allah’a sığınmak rahata erince Allah’a unutmak çok yanlış bir davranıştır. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulur: “İnsana bir sıkıntı dokundu mu gerek yan üstü yatarken, gerek otururken, gerekse ayakta iken bize dua eder. Ama biz onun bu sıkıntısını ondan kaldırdık mı, sanki kendisine dokunan bir sıkıntı için bize hiç yalvarmamış gibi geçer gider. İşte o haddi aşanlara, yapmakta oldukları şeyler, böylece süslü gösterilmiştir.” (Yûnus suresi, 12.ayet) (S.A.)
Dua ederken önemli olan konuları maddeler halinde şöyle özetleyebiliriz

 1. Dua ederken herhangi bir aracı kişiye veya kuruma ihtiyacımız yoktur. Dileklerimizi doğrudan Allah’a iletiriz.
 2. Dua ederken gönülden etmeliyiz. Çünkü Allah kalplerimize bakar.
 3. Dua ederken gösteriş yapmak, ağlamaklı roller yapmak, yüksek sesle bağırıp çağırmak, duanın amacına aykırıdır ve günahtır.

Konuya Bir Cevap Yazın

 • 14 Kayıtlı Üye
 • 66285 Konu
 • 59 Cevap
 • Son Üye: aile