Azize

Cin Suresi 20.-24. ayetleri meal ve tefsiri

Bu konu Azize tarafından 4 ay önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Azize
Azize
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 4 ay önce
Konu Sayısı: 8699
Yanıt Sayısı: 0
20 Mayıs 2021, 10:20

Cin Suresi 20.-24. ayetleri meal ve tefsiri

selin866
Cin Suresi 20.-24. ayetleri meal ve tefsiri


20- Ey Muhammed de ki: "Ben sadece rabbime ibadet eder ve ona hiçbir şeyi ortak koşmam."

21- De ki: "Ben size ne zarar verebilirim ne de fayda.

22- De ki: "Kimse beni Allahın azabından kurtaramaz. Ondan başka sığınacak yer de bulamam."
Ey Muhammed, senin getirdiğin öğütleri reddeden müşriklere de ki: "Ben, rabbime ibadet ederim. Hiçbir kimseyi ona ortak koşmam." Yine de ki: "Ben size, ne dininiz ne de dünyanız hakkında bir zarar verme gücüne sahibim. Ben sizi kemale de erdiremem. Bunlar, herşeyin mülkü elinde olan Allaha attir." Yine de ki: "Allah benim için bir şey dilediği zaman beni onun elinden hiçbir kimse kurtaramaz. Ona karşı bana hiçbir kimse yardım edemez. Ben de Allah-tan başka sığınacak hiçbir sığınak bulamam."

23- Ben ancak Allanın emirlerini tebliğ etmeye ve peygamberlikle il*gili hususları bildirmeye kadirim. Kim, Allah ve peygamberine karşı gelir*se ona, içinde ebedi kalacağı cehennem ateşi vardır.
Ey Muhammed, Arap müşriklerine de ki: "Ben size ne bir zarar verebili*rim ne de sizi olgunluğa erdirebilirim. Ben size, ancak bana Allah tarafından ve*rileni tebliğ eder ve onun peygamberliğini bildiririm. Kim, allanın emir ve ya*saklarına uymayarak ona karşı gelir peygamberini de yalanlayarak ona isyan edecek olursa şüphesiz ki onun için cehennem ateşi vardır. O, cehennem ateşine girecek ve orada ebedi olarak kalacaktır.

24- Kendilerine vaadolunan azabı görünce, kimin yardımcısının da*ha güçsüz ve sayısını daha az olduğunu öğreneceklerdir.
Müşrikler, kendilerine vaadedilen azabı ve kıyametin kopmasını bizzat gözleriyle görünce kimin yardımcısının daha güçsüz ve sayısının daha az oldu*ğunu bileceklerdir. Yardımcıları daha zayıf ve daha az olanlar, Allahı birleyen müminler mi yoksa ona ortak koşan müşrikler mi olacaklardır?

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66285 Konu
  • 36 Cevap
  • Son Üye: aile