memoli

Karın ağrılarının sebepleri bulantı nedenleri karında ağrı karın ağrısına sebep olan rahatsızlıklar karın ağrısı için öneriler

Bu konu memoli tarafından 4 ay önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
memoli
memoli
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 4 ay önce
Konu Sayısı: 10877
Yanıt Sayısı: 0
21 Mayıs 2021, 9:04

Karın ağrılarının sebepleri bulantı nedenleri karında ağrı karın ağrısına sebep olan rahatsızlıklar karın ağrısı için öneriler

selin866
Karın ağrılarının sebepleri bulantı nedenleri karında ağrı karın ağrısına sebep olan rahatsızlıklar karın ağrısı için öneriler

Soğuk havada üşütmeyle birlikte alınan bozuk gıdalar, mide ve sindirim sistemini olumsuz yönde etkiliyor. ‘Karın ağrısıdır’ deyip umursamadığımız rahatsızlıklar ishale, zehirli ishale ve ölüme kadar gidebiliyor. İshal, günlük dışkı miktarının normalden fazla ve sulu olması halidir. İshalde günlük dışkılama sayısı artıyor ve genellikle günde üçten fazla oluyor. Çoğu zaman ishale bulantı, kusma, halsizlik ve karın ağrısı eşlik ediyor. İshal; enfeksiyonlar, ilaçlar, besinler gibi dış etkenlere bağlı olabileceği gibi, bağırsağın kendi müzmin hastalıklarından bağırsak kanseri, guatr gibi değişik sebeplerden de ortaya çıkabiliyor.

Beslenmeye dikkat: İç Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Ayşegül Navdar, ishalin sadece enfeksiyondan kaynaklanmadığına dikkat çekerek, “Hastalık olmaksızın psikolojik sebeplere ve beslenme alışkanlıklarına bağlı ishaller de görülebiliyor. İshalle seyreden alışkanlıklar, gelişmekte olan ülkelerde hâlâ bebek ve küçük çocuklarda önemli hastalık ve ölüm sebebidir. Çünkü dışkı, ağız yoluyla bulaşan bu enfeksiyonların önlenmesinde temiz içme suyu, uygun kanalizasyon sistemleri, hijyenik besin ve yeterli beslenme başlıca sosyo-ekonomik faktörleri oluşturmaktadır. Vücudun dışkılama alışkanlığı değişkendir ve dış etkenlere maruz kalmaktadır ” diye konuştu.

Mikrobik ishal tehlikeli: Mikrobik ishallerin en önemli sebebi virüslerdir. Virüse bağlı ishaller kendi kendilerine iyileşebileceği gibi ağır su kaybına bağlı ölüme de yol açabilir. Su kaybına hassas olan yaşlı ve çocuklarda bu durum daha da önem kazanmaktadır. Mikrobik ishaller, gelişmekte olan ülkelerde ishale bağlı ölümlerin yüzde 10-20’sine sebep olmaktadır. Mikrobik ishaller suyla, besinlerle ve direkt temasla bulaşır. Aile içinde, kreş ve yuvalarda bulaşma hızı yüksektir. Mikrobik ishallerde hafif ateş 38 derece, kusma ve bol sulu dışkı görülür. Kusma 2-3 gün, ishal 4-5 gün sürer.

Temizlik şart: İshal vakalarının yayılmasını önlemek için temizliğin çok önemli olduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Ayşegül Navdar, “İshal bütünüyle kesilene kadar tuvaletler dezenfekte edilmelidir. Kirlenen yüzeyler su ve sabunla yıkanmalıdır. İshalli bebeğin altını değiştiren annelerin ve bakıcıların ellerini çok temiz şekilde yıkamaları şarttır. Bebeklerin anne sütü ile beslenmeleri ishali hafifleterek, enfeksiyonun şiddetini azaltır” dedi.

Kanlı ishalse: Bakteriler tarafından oluşan ishaller “kanlı ishal”e dönüşmektedir. Bu tür ishal vakalarında kramp tarzında karın ağrıları ve ateş görülür. Bazen kusma ve çocuklarda havale şeklinde kendini gösterebilir. Günde 10-20 defa bazen 40’a varan sayıda sık ve miktarı az büyük abdest ihtiyacı olabilir. Bakteriyel ishaller bazen hafif belirtiler gösterse de sonuçta çok ağır ve öldürücü olabilir. Tedavide sıvı ve elektrolit kaybı ağızdan sıvı olarak giderilebilir. Ancak yaşlı ve bebeklerin hastanede yatarak tedavi görmesi gerekmektedir. Bakteriyel ishallerde antibiyotik tedavisi gerekmektedir.

Hijyenik olun: Bakteriyel ishallerin önlenmesi için hijyene büyük önem verilmesi gerektiğini hatırlatan Navdar, “İshal kontrolünde, temiz su teminine yönelik metodlar ve suların klorlanması, atık giderim sistemlerini de kapsayan altyapı tesislerinin sağlıklı olması, kişisel ve gıda hijyenine yönelik tedbirler ilk sırayı almaktadır. Gıdaların saklanması ve pişirilmesi konusunda titizlik gösterilmesi, toplumun eğitilmesi, el yıkamanın yaygınlaştırılması gereklidir. Hayvan kaynaklı besinler özellikle kümes hayvanı pişirilmeden üzeri mutlaka çok iyi yıkanmalıdır. Sadece pastörize süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Besinle uğraşanların kişisel hijyene dikkat etmeleri ve el yıkamaya özen göstermeleri şarttır” dedi

Karın ağrısı: Kadınların yumurtalıklarında küçük kistler meydana gelebilir. Bunlara ovulasyon kisti denir. Kistlerin büyümesi halinde zarını gerer ve şiddetli sancı yapabilir. Kist patlayınca ağrı kaybolur. Bunun dışında endometriyozi dediğiniz hastalıkta kanama olur. Bunlar da ağrı yapabilir. Bazen adet düzensizlikleri de ağrılara yol açabilir. Overlerin zaman zaman ekseni etrafında dönerken damarları, sinirleri sıkıştırması şiddetli sancılara yol açabilir. Kadın-Doğum bölümündeki kontrollerinizi ihmal etmeyin, hormonlarınızı ölçtürün. Ankara’da oturduğunuza göre bir üniversite hastanesine başvurmanız iyi olur. Üniversitede zor olursa Ahmet Örs Hastanesi doğum bölümünde takiplerinizi yaptırabilirsiniz. Bazen kabızlık gaz sıkıştırması da şiddetli sancı yapabilir. Yaptırdığınız ultrason normal bulunmuş. Tahlilde ise mikrop bulunmuş. Bu mikrop akıntı yapar, ancak karın ağrısı yapmaz. Tedavinizin aksamaması için kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

Karın Yaralanmaları: Karın yaralanmaları spor faaliyetlerinde çok sık oluşmaz ama sonuçları çok kötü olabileceğinden dikkat edilmesi gereken bir konudur. Mesela attan düşmek veya çifte yemekle çok ciddi karın yaralanmaları olabilir. Ayrıca tüm temas sporlarında, bisikletçilerde, kayakçılarda karın yaralanmaları olabilir. Karın yaralanmalarından tehlikeli olan iç organların yırtılmasıdır. Karın iç organlarından dalak, karaciğer, böbrek en sık yırtılabilen organdır. Karaciğer kaburgalar altında korunmasına rağmen yırtılabilir, hem kanama hem de safra karın boşluğuna geçerek çok ciddi sorunlar olur. Böbrek yaralanmalarında ise idrarda kan görülür. İdrarda kan bulunması durumunda mutlaka hekime başvurulmalıdır. Bunlarda başka karın darbelerinde genital organlarda da zedelenmeler olabilir. Ancak en sık dalak yırtılması olur.

Dalak yırtılması: Dalak karında sol üst bölümde yer alır. Bir sporcuda karın yaralanması sonrası en sık dalak yırtılması görülür. Dalak yaralanması karına isabet eden doğrudan bir darbeye bağlı olabilir. Mesela bir bisikletçi düştüğü zaman bisikletinin gidonu karnının son tarafına şiddetle batabilir. Düşmeler veya çarpmalar çok şiddetli olup kaburgalar kırılarak da dalağı yaralayabilir. Dalak yırtılması diğer organ yırtılmalarında farklıdır.
Karnını şiddetli darbe almış tüm sporcularda dalak yırtılması olabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca enfeksiyöz mononükleoz hastalığı geçirmiş olan sporcularda dalak yırtılma riski daha fazladır.

Belirtiler
Dalak ve çevresindeki kapsülün yırtılması ile karın boşluğunda kanama olur. Kanama karında ağrıya neden olur, kaslar sertleşir. Başlangıçta sadece karın ağrısı olur. Ama zaman geçip kaybedilen kan miktarı arttıkça şok belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Takriben 1 saat sonra nabızda hafifleme ve hızlanma başlar. Yüzü solar, terleme ve huzursuzluk artar. Kanama arttıkça belirtiler şiddetlenir ve bilinç kaybolur.

Dalak kendisi zedelenir ama çevresindeki kapsül sağlam kalırsa kanama daha yavaş olur. Kanama yavaş yavaş dış kapsülü gerer. Dolayısı ile karına gelen darbeden 1-2 hafta gibi uzunca bir süre sonra, bir fiziksel aktivite sırasında birdenbire kapsül yırtılır. Vakaların 10-20 kadarında bu tehlikeli durum görülmektedir.

Tedavisi ?

Eğer doktor muayenesi ve tetkiklerin sonuçlarına göre dalak yırtılması oluşmuşsa dalağın ameliyatla hemen çıkartılması gerekir. Dalağın çıkartılması daha sonraları önemli bir sorun yaratmaz. Bir darbeden sonra bulantı, karında veya sol omuz başında ağrı gibi bulgular devam ederse akla hemen dalak yırtılması gelmelidir.

Hamilelikte Mide bulantısı kız işareti

KIZ mı olacak, erkek mi? Dünyanın önde gelen tıp dergilerinden Lancet e yer alan bir haber, anne adaylarının bu merakını gideriyor. Hamileliğin ilk üç ayında, yoğun mide bulantısı varsa, bebeğin kız olma olasılığı yüksek oluyor. Buna karşılık erkek bebeklerde mide bulantısı daha az görülüyor ya da hiç görülmüyor. Bu gerçeği, 2000 yıl önce, antik dönemin en ünlü tıp adamı Hippokrates de bulmuştu. Hippokrates, ‘‘Dişi cenin anneyi soldurur, erkek cenin anneye renk katar’’ demişti.

Karın ağrısı
Karında ağrı yapan birçok sebep vardır. İç organların büyük bir kısmı karın bölgesindedir. Mide, bağırsak hastalıkları, böbrek taşları, safra kesesi taşları veya iltihabı, karında yer işgal eden kitleler, apandisit gibi. Ayrıca üşütme ve ishalde de karın ağrısı olabilir, bunların ayırıcı teşhisi önemlidir. Tedavileri birbirinden farklıdır. Çeşitli branş hekimleri işin içine girmektedir. Dahiliye uzmanı ile genel carrahi uzmanına muayene olmalı, çeşitli tahliller yaptırmalıdır. Apandisit ise ameliyat ile tedavi edilir. Diğerlerinin tedavisinde ilaç ve diyet uygulaması yapılır. Bağırsak parazitleri ve kabızlık da karın ağrısı yapan sebebler içinde sayılmalıdır. Gastroskopi dediğimiz ışıklı alet ile midenize ve oniki parmak bağırsağınıza baktırmanız ülser teşhisi yönünden önemlidir.

Kuruntu mide bulandırıyor

Mide bulantısının bazen kuruntu ve depresyon işareti olabileceği belirlendi.Norveç eki Haukeland Üniversitesi
de konuyla ilgili araştırmayı yapan uzmanlar, bu sonucun dikkate alınarak, hastaların ilaç tedavisine başlamadan önce, bulantının nedenini açıklığa kavuşturmalarını istedi.

Mide bulantısının her zaman gastrit ilişkili olmayabileceğine dikkat çeken araştırmacı Dr. Tone Tangen, mide bulantısının kuruntu vedepresyon işareti olduğunun saptanmasıyla, hastaya daha kaliteli bir tedavinin uygulanabileceğini ve gereksiz ilaçların açabileceği yan etkilerin önlenebileceğini kaydetti.

Sabah hastalıkları

Özellikle sabahları mide bulantısı olan gebelere Dr. Akif Poroyun bazı tavsiyeleri var: Yataktan yavaşça kalkın ve bir, iki dakika dinlenin. Yataktan kalkmadan önce yarım dilim ekmek atıştırın. Günde üç öğün yerine ufak porsiyonlar halinde altı öğün yemek yiyin. Aç karnına fazla sıvı almayın. Stres, bulantıyı artırabilir. Bulantı şikayetleri genelde onikinci haftadan itibaren ortadan kalkıyor. Eğer devam ederse, doktorunuza sormalısınız.

Mideye dikkat

Mide bulantılarının çeşitli nedenleri olabilir. Her mide bulantısını tükettiğiniz yemeklere bağlamanız doğru değil. Bulantılar, mevsim değişiklikleri ya da eklem ağrılarıyla ilgili olabilir. Şiddetli eklem ağrılarının ardından çok sık olmasa da mide bulantısına rastlanıyor. Bulantının asıl nedeni mide salgısının bir anda fazlalaşması.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66285 Konu
  • 44 Cevap
  • Son Üye: aile