Azize

Hz Süleyman Duası, Süleyman Peygamberin duaları, Hz Süleyman ın Duaları

Bu konu Azize tarafından 4 ay önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Azize
Azize
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 4 ay önce
Konu Sayısı: 8699
Yanıt Sayısı: 0
20 Mayıs 2021, 10:20

Hz Süleyman Duası, Süleyman Peygamberin duaları, Hz Süleyman ın Duaları

Hayat…
Hz Süleyman Duası, Süleyman Peygamberin duaları, Hz Süleyman ın Duaları Hz Süleyman Duası, Süleyman Peygamberin duaları, Hz Süleyman ın Duaları

Hz. Süleyman”ın önemli özelliklerinden biri, büyük bir güç ve iktidara sahip olmasıydı. Ona birçok üstün yetenekler de verilmişti. Hz. Süleyman”a verilen bu üstün yetenekler arasında cinleri yönetmek, hatta hayvanlarla konuşmak da bulunuyordu. Süleyman”ın hayvanların konuşmalarından anlaması Kuran ayetlerinde şöyle aktarılır:

Süleyman, Davud”a mirasçı oldu ve dedi ki: "Ey insanlar, bize kuşların konuşma-dili öğretildi ve bize herşeyden (bol bir nimet) verildi. Gerçekten bu, apaçık bir üstünlüktür."(Neml Suresi, 16)

Kendisine verilen üstünlüklerden dolayı Allah”a şükreden Hz. Süleyman”ın duası ise şöyledir:

…"Rabbim, bana, anne ve babama verdiğin nimete şükretmemi ve hoşnut olacağın salih bir amelde bulunmamı ilham et ve beni rahmetinle salih kulların arasına kat." (Neml Suresi, 19)

Allah Hz. Süleyman”a bazı özel yeteneklerin dışında büyük maddi imkanlar da sunmuştu. Hz. Süleyman da bu zenginliklere karşı O”na hep şükretmiş ve şöyle dua etmişti:

Rabbim, beni bağışla ve benden sonra hiç kimseye nasib olmayan bir mülkü bana armağan et. Şüphesiz Sen, karşılıksız armağan edensin. (Sad Suresi, 35)

Hz. Süleyman”ın "hiç kimseye nasip olmayan bir mülk" istemesi de dünyevi bir istek değil, aslında ahirete yönelik bir istektir. Nitekim onun "…gerçekten ben mal sevgisini Allah”ı zikretmekten dolayı tercih ettim…" (Sad Suresi, 32) dediği ayetlerde bildirilmektedir.

Eğer bir insan elinde bulunan maddi imkanları Allah rızası için kullanıyor ve bu imkanlar onu Allah”a yakınlaştırıyor, Allah”ı anmasına vesile oluyorsa, onun dünya nimetlerini istemesi konusunda sıkıntı duymasına gerek yoktur. Çünkü artık bu nimetler onu şeytana yakınlaştıracak birer tuzak niteliğinden uzaklaşmış, ahirete yakınlaştıracak birer vesile haline gelmiştir

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66285 Konu
  • 36 Cevap
  • Son Üye: aile