Hoşgeldiniz.

Diş Beyazlatma Dişler Nasıl Beyazlar? Dişler Nasıl Beyazlar? Diş Beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında oluşan renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Diş Beyazlatma Dişler Nasıl Beyazlar?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Diş Beyazlatma Dişler Nasıl Beyazlar?

  dis beyazlatma.gif

  Dişler Nasıl Beyazlar?

  Diş Beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında oluşan renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile giderildiği kozmetik bir çözümdür.

  Dişlerin doğal renkleri yıllarla, dış etkenlerle koyulaşır. Muayenehanede veya evde yapılabilen diş beyazlatma işlemi ile dişler 2-8 ton açılarak tatmin edici bir beyazlama ve güzel bir gülüş elde edilir. Beyazlatma (Bleaching) işlemi mutlaka profesyonel kontrol altında uygulanmalıdır.

  Dişlerde iki çeşit renklenme oluşur:

  İç renklenme: Dişin içine nüfuz etmiş ve fırçalama ile giderilemeyen lekelerdir. Dişlerin oluşumları sırasında oluşan yapısal bozukluklar da (ilaçlara bağlı veya fazla flor alımına bağlı vb.) bu sınıfa girer. Beyazlatma işlemi bu tip vakaların büyük bir kısmında çok başarılı olur.

  Dış Renklenme: Diş yüzeyine sigara, çay, kahve, kola, kırmızı şarap, vişne suyu gibi boyayıcı bazı gıdalardan yapışan renklenmelerdir. Beyazlatma işlemi bu tip vakalarda da çok başarılı olur.

  Beyazlatma işlemi 2 şekilde uygulanır.

  1-Ofis ortamında (Office bleaching) 1 saat içinde gerçekleştirilen Power Bleaching beyazlatıcı jel ve ışıktan oluşan, kısa sürede diş rengini 4- 6 ton açabilen en hızlı, güvenilir ve etkili beyazlatma sistemidir.

  2-Evde diş beyazlatma (Home Bleaching) ağızdan alınan basit bir ölçü ile kişiye özel hazırlanan plastik ağızlıkların içine carbamid peroksit esaslı jeller konularak yapılan beyazlatma işlemidir. Ortalama 2 - 6 hafta da istenen beyazlama sağlanır. Günde 4-8 saat takılması gereklidir (renge ve jele bağlı olarak değişebilir).


  Klinikte Diş Beyazlatma (Office Bleaching)

  Bu diş beyazlatma yöntemi; dişhekimi tarafından klinikte ve genellikle 40-50 dakika kadar süren tek seanslık bir işlemle uygulanır. Yöntem hidrojen peroksitin ısı ya da ışık ile aktive edilmesi temeline dayanır.

  Dişe sürülen beyazlatıcı maddenin üzerine beyazlatmayı hızlandıran bir ışın uygulanır.

  Klinik Diş Beyazlatmanın (Office bleaching) Avantajları

  -Bir saatlik tek seans sonrası ortalama 4 - 6 ton beyazlama
  -İşlem sonrası hassasiyet hissi çok düşüktür
  -Elde edilen renk uzun süre korunur
  -Diş hekimi tarafından uygulandığından ağız dokularının korunması
  -Günlük alışkanlıklardan vazgeçmeden iyi sonuç (sigara, çay, kahve vb.)

  Klinikte Diş Beyazlatmanın Dezavantajları

  -Diğer yönteme göre daha pahalıdır.
  Evde Diş Beyazlatma (Home Bleaching)
  Ev diş beyazlatması veya matris beyazlatma olarak da bilinmektedir. Uygulaması oldukça kolay, güvenli ve etkin bir diş beyazlatma yöntemidir. Yöntem vakumla şekillendirilmiş ağız içi kalıba yerleştirilen beyazlatma malzemesinin gün boyunca uygulanması temeline dayanır. Yöntemde genellikle hidrojen peroksit ve 10-15-20% karbamid peroksit kullanılır. Ağız ortamında zararlı herhangi bir bileşik oluşturmadığı için oldukça güvenlidir. Beyazlatma maddesindeki etkin kimyasal klinik beyazlatmada uygulanandan daha düşük olduğu için evde diş beyazlatma tekniğinin uygulama süresi daha uzundur.

  En uygun süre 2 ile 6 hafta arasında değişir. Bu süre günde ortalama 7 saat uygulama için düşünülmüştür. Diş beyazlatma süresinin kısaltılması günlük kullanım süresinin uzatılmasına bağlıdır. Yine kullanılacak jelin konsantrasyonuna ve üretici firmanın ve diş hekiminizin tavsiyelerine göre bu sure değişebilmektedir.

  Evde Diş Beyazlatma Yönteminin Avantajları

  Bu yöntemin tek avantajı diğer yönteme göre daha ucuz olmasıdır.
  Evde Diş Beyazlatma Yönteminin Dezavantajları
  - 2-4 hafta süresince uygulama zorunluluğu,
  - Uygulama dışındaki zamanlarda kahve, kola, çay gibi renkli içecekleri kullanmamak,
  - Uygulama süresince tütün ve türevlerini kullanmamak,
  - Dikkatsiz uygulamalar sonucunda dişetlerinin zarar görmesi.

  Lazer Yöntemiyle Diş Beyazlatma

  Fototermal Diş Beyazlatma

  Bu beyazlatma yönteminde de yine bir miktar özel bir jel kullanılır; ancak kimyasal malzemelerle yapılan diş beyazlatmadan farklı olarak yüksek enerjili özel bir ışın demeti uygulanır. Işık kaynağı bir seri LED veya diyot-lazerden oluşabilir. Mutlaka diş hekimi gözetiminde yapılmalıdır.

  Fotokimyasal Diş Beyazlatma
  Bu diş beyazlatma tekniğinde, beyazlatma jeli bir UV-lamba (mavi ışık) veya bir KTP lazeri (yeşil ışık) kullanılarak harekete geçirilir. Bu metodu diğerlerinden ayıran özellik ise kullanılan ışık kaynağının da ayrıca dişi beyazlatıcı etkisinin olmasıdır (foto oksidasyon). Bu yöntem, dişler üzerinde daha derin bir beyazlatma sağlar. KTP lazeri ile beyazlatmanın büyük bir avantajı da; yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda diş minesi üzerinde yan etkilerinin gözlenmemiş olmasıdır.

  Diş Beyazlatma Hakkında Sık Sorulan Sorular:

  Beyazlatılan dişler ne kadar süre beyaz kalır?

  Farklı diş beyazlatma (bleaching) metotlarıyla beyazlatılan dişler birkaç yıl beyaz kalır; fakat bu süre kişiden kişiye değişir. Yeme-içme alışkanlıkları, sigara ve fırçalama alışkanlığı dişlerin beyaz kalma süresini etkiler.

  Şu unutulmamalıdır ki, bleaching her zaman istediğiniz beyazlığı sağlamayabilir. Beyazlama oranı dişlerinizin beyazlatma işlemi uygulanmadan önceki tonuna bağlıdır ve kişiden kişiye değişir. Bu yüzden, diş hekiminiz ile beklentilerinizi önceden konuşmalısınız.

  Diş Beyazlatma, genel diş hekimliğinde çokça uygulanan bir işlem olmasına rağmen aslına Estetik/Kozmetik Diş hekimliğinin alanıdır. Birçok kimse beyaz dişlerle yapılan bir gülüşü çok çekici bulur. Genelde süt dişleri, erişkinlik dişlerinden daha beyazdır. Kişi yaşlandıkça dişlerinin rengi de zamanla daha koyulaşır. Bu koyulaşma diş minelerinin mineral yapısındaki değişimden kaynaklanır. Dişler ayrıca, bakteri pigmentleri ve tütün kullanımından kaynaklanan renklenmelere de maruz kalabilir.
  Beyaz dişler, gençlikle özdeşleştirildiğinden estetik görünümlü olmak isteyen kişiler tarafından oldukça arzulanırlar; ancak şunu belirtmeliyiz ki, abartılı bir beyazlık çoğu durumda estetik olmayabilir. Her zaman için yüz ve ağız yapınıza uygun düşen doğal ton daha estetik olacaktır.

  Beyazlatma güvenli midir, yoksa dişlere zarar verir mi?

  Yapılan araştırmalar ve mikroskobik çalışmalar 10% beyazlatma solüsyonu kullanımında hiçbir zarar olmadığını göstermişlerdir. Yapılan bütün çalışmalar 10% solüsyon ile yapılmıştır. Yapısal değişiklik ve kalıcı hasar oluştuğunu gösteren tek bir araştırma bile yoktur. Diğerleri de doktorunuzun doğru sürelerde ve diş yapınıza göre yapacağı uygulamalar ile güvenlidir.

  Diş beyazlatmanın yan etkileri nelerdir?

  Bütün beyazlatma jelleri az çok hassasiyete sebep olur. Bu soğuk sıcak içeceklere ve havaya bile karşı oluşan hassasiyet, rahatsızlık verir. Bu, normal, beklenen ve geçici bir yan etkidir. Hassasiyet durumunda diş hekiminizin uygulayacağı florid bu diş hassasiyetini azaltacaktır, ayrıca dişlerinizin minesini güçlendirip, çürümelere karşı daha dirençli olmasını sağlayacaktır. Hassasiyeti azaltmak için içerisinde florid veya potasyum nitrat bulunduran diş macunları da işe yaramaktadır.

  Beyazlatma ne kadar süre etkisini korur?

  Genelde beyazlatma sonrasında renk yavaşça kaybolur ve altı ayla bir yıl arasında sabit kalır. Ortalama her altı ayda bir, 1-2 seansla bakım sağlanması tavsiye edilir.
  Beyazlatma jeli kaplama, porselen kuronları da beyazlatır mı?
  Bütün beyazlatma maddeleri doğal diş yapısı üzerinde etkili olurlar. Bu demek olur ki porselen kaplama kuron ve köprüler beyazlamazlar. Yeni beyazlamış dişinizin rengine uyması için bütün bunların değişmesi gerekebilir.

  Dişler herkeste aynı mı beyazlar?

  Hayır… Sonuçlar farklıdır. Bazı dişler birkaç günde fark edilir derecede beyazlaşsa da bazılarının fark edilmesi aylar alabilir. Dişlerinizde sarılaşma grileşmeden ne kadar fazlaysa o kadar iyi sonuçlar alınacaktır.Tetrasiklin türevi antibiyotik kullanımından kaynaklanan lekelerin temizlenmesi daha zordur. Bazı dişlerde hangi ürünü kullanırsanız kullanın az miktarda beyazlatma olacaktır, ancak sonuçlar kişiden kişiye değiştiği için garanti edilemez.

  Beyazlatma Sırasında Oluşan Beyaz Noktalar Kaybolur Mu?

  Dişin bazı bölgelerinin örneğin dekalsifikasyon bölgelerinin beyazlatıcıya daha hızlı tepki vererek beyaz noktalar çıkarması normaldir. Beyazlatma bittikten sonra bu beyazlıklar kısa bir zaman içinde kaybolarak daha uyumlu bir görüntü vermektedirler.

  Beyazlatma sonrası kahve ve kırmızı şaraptan ne kadar uzak kalınmalı?

  Beyazlatma sonrası yakalşık iki hafta boyunca boya maddeli yiyecek ve içeceklerden uzak kalmanızı tavsiye ediyoruz. Diş hekimleri olarak yine de yaşam stilinizi değiştirmemenizi öneririz. Ancak kahvelerden espresso yerine cappucino ve kırmızı şarap yerine beyaz şarap içmeniz dişlerinizdeki beyazlığın daha uzun süre korunmasını sağlayacaktır. Eğer dişlerinizin zamanla koyulaştığını görürseniz her beş-altı ayda bir bakım yapılabilir.

  Dt.Kemal Taşçı'ya teşekkürler.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Diş beyazlatmanın zararlı olduğunu ve bu tarz uygulamalara doktorların genellikle karşı çıktı söyleniyor. Dişin kendi rengi ve yapısı bozulmamalı, o şekilde sağlıklı bir yaşam sürdürülmeliymiş. Bu konuda sizin görüşleriniz neler acaba?


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Bu Sitede Ticari Faaliyet Yürütülmez