Hoşgeldiniz.

Çocuğu Diş hekimine Kaç yaşında Götürmeli? Diş hekimi korkusu yani dentofobia 10 çocuktan 9'unda görülüyor. Bu korkuyu aşabilmenin yolu ise çocuğun diş hekimi ile erken
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çocuğu Diş hekimine Kaç yaşında Götürmeli?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuğu Diş hekimine Kaç yaşında Götürmeli?  Diş hekimi korkusu yani dentofobia 10 çocuktan 9'unda görülüyor. Bu korkuyu aşabilmenin yolu ise çocuğun diş hekimi ile erken yaşta tanışmasından geçiyor.

  Memorial Etiler Tıp Merkezi Diş Hastalıkları Bölümü’nden Diş Hekimi Hacer Alireisoğlu, çocuğun 2 yaşını bitirmeden diş hekimi ile tanıştırılması gerektiğini söyledi ve çocuklarda diş hekimi korkusunun önlenmesi için ailelere şu önerilerde bulundu:

  "Henüz öğrenmediklerine karşı bir korkuları olmayan bu yaştaki çocuklar rahatlıkla diş hekimi koltuğuna oturacaklardır. Erken yaşta beyaz önlüğe alışan çocuklar, yaşamları boyunca diş hekimine giderken zorlanmayacaktır.


  Çocuğunuza tecrübelerinizden bahsederken dikkat edin
  “Diş hekimine gittiğimde benim canım çok yanmıştı”, “Bu diş aletlerin sesi beni deli ediyor” gibi cümleler çocuğunuzu korkutur. Çevresinin diş hekimiyle ilişkisi çocukların kafasında belli bir fikrin oluşmasını sağlayacak, diş tedavileriyle ilgili duydukları olumsuz örneklerden etkileneceklerdir. Diş tedavilerinin ağrılı veya zor olduğu şeklindeki ifadeleri çocukların yanında kullanmamaya özen gösterin.


  Yaramazlık yaptığında dişçiye götürmekle tehdit etmeyin
  Diş hekimi korkusuna neden olan faktörlerden biri de ailelerin yanlış yönlendirmeleridir. "Uslu dur yoksa seni dişçiye götürürüm!", "Yaramazlık yapma, dişini çektiririm!" benzeri korkutmalar, çocuğun yaşam boyu bu fobiye sahip olmasına yol açar. Bu tarz korkutmalardan kaçınmak gerekir.


  Doktora gitmeden önce neler olacağını anlatın
  Doktora giderken nasıl bir süreç olacağını çocuğunuza uygun bir dille anlatın. “Biz yarın diş hekimine gideceğiz. Dişlerin yeterince mutlu mu diye bakılacak” şeklinde açıklamalarda bulunun. Hatta birlikte muayeneyi canlandırın. "Şimdi sen doktor ol benim dişlerime bak bakalım" gibi… Bu oyunla birlikte kendisine anlatılanları daha sonradan pratik edebilen çocuk muayene esnasında tedirgin olmayacaktır.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuğu diş hekimine henüz bebekken götürmeliyiz. Hem ağız yapısına hemde çene sağlığını bir güzel kontrol edip, konu hakkında aileleri bilgilendirmeli. Sonuçta şunu unutmamalıyız ki, çene ameliyatı henüz minicikken yapılan bir ameliyattır.


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Bu Sitede Ticari Faaliyet Yürütülmez