Hoşgeldiniz.

Hz. Muhammed (sav) yaşasaydı nasıl bir araç kullanırdı ve nasıl giyinirdi? Kendini Hz. Muhammed (sav) yerine koyarak bir yargıya varmak elbette kimsenin ne haddi ne

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hz. Muhammed (sav) yaşasaydı nasıl bir araç kullanırdı ve nasıl giyinirdi?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hz. Muhammed (sav) yaşasaydı nasıl bir araç kullanırdı ve nasıl giyinirdi?
  Kendini Hz. Muhammed (sav) yerine koyarak bir yargıya varmak elbette kimsenin ne haddi ne de hakkıdır. Hz. Muhammed (a.s.m) yaşayan bir Kur’an ve de bir sünnet olduğuna göre, onun “şimdi yaşasaydı nasıl bir araç kullanırdı, nasıl giyinirdi?” gibi bir sorunun cevabını da ancak bu iki kaynaktan öğrenebiliriz.

  Bunun detaylarını belirlemek yerine konuyu bir genel çerçevede değerlendirmek, hem daha isabetli, hem edebe daha muvafık olur. Biz de bu çerçeve içerisinde kalarak, bu sorunun cevabını birkaç noktada özetlemeye çalışacağız:

  Eğer Hz. Muhammed(sav) şimdi yaşasaydı;

  a. O zaman olduğu gibi, bu zamanda da israf ve cimrilikten kesinlikle kaçınacaktı.

  b. Müsrif zenginlerin değil, vasat insanların yaşam tarzını tercih edecekti.

  c. Şatafatlı, debdebeli, gösterişli hayat felsefesini kesinlikle benimsemeyecekti.

  d. Bu açıdan, zenginlerin lüks ve gösterişli araçlarını asla tercih etmeyecekti. Sade vatandaşın, genel halk kesiminin binebildiği vasat aracı tercih edecekti.

  e. İsrafa kaçan hiçbir elbise giymeyecekti. Zenginlerin gösterişli giysileri yerine, genel olarak halk tabakasının kullandığı giysileri tercih edecekti.

  f. Giyim şekli olarak herhangi bir portreyi çizecek durumda değiliz. Fakat, İslam’ın genel prensipleri doğrultusunda diyebiliriz ki, Efendimiz(a.s.m) şimdi yaşasaydı, içinde bulunduğu toplumun – vücudu örtecek, vücut hatlarını göstermeyecek tarzda, İslam’da çerçevesi çizilen-millî kıyafetini tercih edecekti.

  Allah’ım! Hz.Muhammed’e kâinatın zerreleri adedince salat ve selam eyle! Yanlış yaptıysak bizleri affeyle, kusurlarımızı cehaletimize bahş eyle!
 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Bu Sitede Ticari Faaliyet Yürütülmez