Hoşgeldiniz.

atatürkün bilim ve teknolojiye verdiği önem ile ilgili kısa sözleri lazım bana yardımcı olurmusunuz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın e ödev Atatürkün Bilim Ve Teknolojiye
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 86      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Atatürkün Bilim Ve Teknolojiye Verdiği Önem ile ilgili Kısa Sözler

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürkün bilim ve teknoloji ile ilgili sözleri
  Atatürkün bilim ve teknolojiye verdiği önem gösteren sözleri
  Atatürkün bilim ve teknolojiye verdiği önemi vurgulayan sözler


  Atatürkün Bilim Ve Teknolojiye Verdiği Önem ile ilgili Sözler

  Dünyada her şey için ,yaşam için, başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir, fendir. Bilim ve fennin dışında yol gösterici aramak aymazlık , bilgisizlik ,doğru yoldan çıkmışlıktır . Yalnız bilimin ve fennin yaşadığımız her dakikadaki evrelerinin gelişimini anlamak ve ilerlemelerini izlemek koşuldur. Bin, iki bin , binlerce yıl önceki bilim ve fen dilinin çizdiği genel kuralları , şu kadar bin yıl önce bugün aynı biçimde uygulamaya kalkışmak , elbette bilim ve fennin içinde bulunmak değildir. (1924)

  Ülkemizin en bayındır, en latif , en güzel yerlerini üç buçuk yıl kirli ayaklarıyla çiğneyen düşmanı yenen zaferin sırrı nerededir bilir misiniz ? Orduların yönetiminde , bilim ve fen ilkelerini kılavuz edinmektir. Ulusumuzu yetiştirmek için temel olan okullarımızın, yüksek okullarımızın kurulmasında aynı yolu izleyeceğiz.

  Evet; ulusumuzun siyasal , toplumsal yaşamında ulusumuzun düşünce bakımından eğitiminde de kılavuzumuz bilim ve fen olacaktır. (1922)

  Ülkemiz içinde uygar düşüncelerin , çağdaş ilerlemelerin bir an yitirmeksizin yayılması ve gelişmesi gerektir. Bunun için bütün bilim ve fen adamlarının bu konuda çalışmayı bir namus borcu bilmesi gerekir.

  Öğretmenlerimiz , ozanlarımız , edebiyatçılarımız ulusa bu felaket günlerini ve onun gerçek nedenlerini açık ve kesin olarak yazıp söyleyecekler, bu kara günlerin dönmemesi için dünya yüzünde uygar ve çağdaş bir Türkiye';nin varlığını tanımak istemeyenlere , onu tanımak zorunda olduğumuzu anımsatacaktır. (1922 )

  Gözlerimizi kapayıp , yalnız yaşadığımızı varsayamayız. Ülkemizi bir çember içine alıp dünya ile ilgilenmeksizin yaşayamayız. Tersine gelişmiş ,uygarlaşmış bir ulus olarak uygarlık alanının üzerinde yaşayacağız : bu yaşam ancak bilim ve fenle olur. bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız . Bilim ve fen için bağ ve koşul yoktur . (1922 )


 3. Misafir Üye

  bunlar kısa değil ki daha kısa lazım lütfenn


 4. Misafir Üye

  Bilim, gerçegi bilmektir


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Bu Sitede Ticari Faaliyet Yürütülmez