Hoşgeldiniz.

Keffaret orucuna nasıl niyet edilir Soru: Keffaret orucuna nasıl niyet edilir.ilk günden sonra her gün niyet yenilenir mi? kaza oruçları (60 günden sonra tutulan 1

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Keffaret orucuna nasıl niyet edilir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Keffaret orucuna nasıl niyet edilir


  Soru: Keffaret orucuna nasıl niyet edilir.ilk günden sonra her gün niyet yenilenir mi? kaza oruçları (60 günden sonra tutulan 1 gün kazayı kastetmiyorum) keffaretten önce tutulamaz mı. Önce keffaret borcu olanı mı bitirmek gerekir. oruç tutarken dudaklarımın kurumasından dolayı dudaklarımı dilimle ıslatıp yalasam ve sonra ıslaklığı emsem orucum bozulur mu?

  Cevap: Ramazan orucunun kazası ile vakti belirtilmemiş adak orucuna, nâfile olarak başlanıp bozulmuş oruçların kazâsına ve keffâret oruçlarına niyet, akşamdan itibaren imsâk vaktine kadar yapılır. Bu vakitten sonra yapılan niyetle bu oruçlar sahih olmaz.

  Keffaret orucunda da Ramazan orcunda olduğu gibi her gün niyet etmek gerekir. İbâdet niyet ile olacağı için oruç ibâdetinde de niyet şarttır. Niyet, asıl insanın kalbindedir. Yarın oruç tutacağını bilmek ve içinden geçirmektir. Dil ile söylemek ise, şart olmamakla beraber sünnettir. Gece sahura kalkmak da niyet yerine geçer.

  Kaza oruçları ister keffaretten önce ister sonra tutulabilir.

  Dil ile dudağı ıslatmak sonra dudağı emmek orucu bozmaz.

  Kaynak: Sorularla İslamiyet 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Bu Sitede Ticari Faaliyet Yürütülmez