Derya

Kız İsteme Sırasında Söylenen Sözler

Bu konu Derya tarafından 3 hafta önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Derya
Derya
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 3 hafta önce
Konu Sayısı: 8796
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 8:10

Kız isteme sırasında söylenen sözler

Kayıtsız Üye
kız isteme sırasında söylenen sözler nedir, kız isteme sırasında söylenen sözler nelerdir bunları söyleyebilirmisiniz bana 🙂


Cevap: kız isteme sırasında söylenen sözler

Menekşe
Kız isteme ve söz merasimi

Gelin ve damat adayının aileleri söz ve nişan merasimleri ile ilgili olarak farklı beklentiler içinde olacağından dolayı söz günü öncesinde damat adayının annesi, gelin adayının annesinin evine giderek beklentilerini öğrenmek istediğini ifade eder. Ailelerin önceden tanışması zor ve gergin olabilecek böyle bir geceye sıcaklık katacaktır.

Söz Kıyafeti: Kız istemeye giden damatlara önerimiz takım elbise giymeleridir. Gelin adayları içinse evde yapılacak bir merasimde çok sade ama şık bir elbise veya etek-bluz uygun olacaktır. Saç ve makyajınızda da abartıya kaçmamanıza özen gösterin. Ve fotoğraf çektirirken hep gülümseyin!

Söz yüzüğü: Erkek tarafından, nişan alyansları ise kız tarafından alınır. Ancak her iki merasimi de aynı gün içerisinde gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız yüzükleri erkek tarafının alması bir teklif anlamına geleceği için daha uygun olacaktır. Türk geleneklerinde kız isteme merasimi için yörelere göre değişen farklı adetler mevcut olsa da genellikle kız evine şık bir çiçek ve söz çikolatası götürmek adettir.

Söz çiçeği: Söz çiçeği erkek tarafının unutmaması gereken bir detay. Gelinin annesine de ayrı bir çiçek yaptırmak hoş bir jest olacaktır. Farklı renklere sahip birbirinden güzel çiçeklerin anlamları hakkında bilgi almak için gelin buketi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Söz çikolatası: Çikolatayı nereden alacaksınız…ve nasıl bir kaba yerleştireceksiniz. Geleneklerimize göre gümüş tepsi tercih sebebi, fakat gelin adayı gümüş tercih etmiyorsa kristal veya porselen de alabilirsiniz. Tepsi yerine meyve tabağı gibi gondollar da tercih edilebiliyor.

Söz kahvesi: Misafirler gelince kız tarafının önceden almış olduğu çikolata gelin adayı tarafından davetlilere ikram edildikten sonra Türk kahvesi hazırlanır. Daha bol köpük için kahve tam kaynamadan önce oluşan köpükleri kaşık yardımıyla bardaklara koyabilirsiniz.

Tiryakiye yakışır bir kahve ise ağır ateşte 15- 20 dakika pişirilmeli, cezve sık sık ateşe sürülüp geri çekilmelidir. Her fincan kahve için bir kaşık kahve ve bir kaşık şeker günümüzde kural haline gelmiştir. Nasıl pişirilirse pişirilsin köpüksüz bir Türk kahvesi düşünülemez.

Damat için özel bir kahve yapmak isterseniz ayrı bir fincan kahveyi şeker yerine tuzla pişirip damada sunabilirsiniz.

Kız isteme: Kahvelerin servisi ertesinde, geleneklere göre evlenmeye karar veren erkeğin aile büyüğü (genellikle baba veya dedesi) evlenmek istediği kızı "Allah’ın emri, Peygamber’in kavliyle" ister. Kız tarafının babası da gençlerin kararlarına saygı duyduğunu ifade ederek kızına evlenmesi için izin verir. Bu söz kesme usulü çiftlerden daha çok ailelerin birbirleriyle yakınlaşması ve tanıması anlamına gelmektedir. Bu ana kadar gergin bir şekilde geçen bekleyiş havası sona erer, ve gelin adayı ile damat adayı büyüklerinin ellerini öperler.

Söz alyansları: Aynı gün içerisinde yüzük de takılması kararlaştırılmışsa isteme sohbetinin hemen ertesinde gelin ve damat adayı davetlilerin ortasında biraraya gelerek genellikle erkek tarafından bir aile büyüğünün iyi dilekleriyle yüzük takmasının ertesinde takı takılırken el öpebilirler. (Ayrıca unutmayın, söz yüzükleri sağ elin yüzük parmağına, alyans ise evlendikten sonra sol elin yüzük parmağına takılır). Yüzük takılma merasimi sırasında alyanslar nişan yastıkları üzerinde veya beyaz dantel örtülerle ve çiçeklerle süslenmiş şık bir tepsi üzerinde genç bir kız tarafından takdim edilir.

Söz alyansları satılırken kırmızı bir kurdele eşliğinde teslim edilir. Aile büyüğü tarafından kurdele kesildikten sonra bekar bayanlara bu kurdelenin çok küçük parçaları verilir. Bir bardak su eşliğinde yutulan kurdele ne kadar kısaysa o kişi için evliliğin o kadar kısa süre içinde gerçekleşeceğine inanılır.

Son olarak, bir kutlama yapılmak istenirse söz veya nişan pastası kesilebilir. Ortaya getirilen pastayı gelin ve damat adayı birlikte keser ve ilk dilimi ayrı bir tabağa alarak birbirlerine yedirirler.


Cevap: kız isteme sırasında söylenen sözler

Kayıtsız Üye
Selamun Aleyküm

Her şeyi güzel ifade etmişsiniz de ,Kızı : Allah ın emri peygamberimizin kavli ile denilerek biraz kısa kesmiş olmamışmısınız…?
O esnade ezbere bilinen Asır Suresi-Levenzelna-Allahüle-AmenerrasuluSelatun tüncina vss bir şeyler kısa okuyup ,okunan kuran ın anlam ve ifadelerine de bira değinerek,
bizler burda Saçlı ve …aile toplandık,bundan gayrı birbirlerimize islami açıdan yaşantılarımızda bilinen ,faiz in haram olduğunu vs. bilincinde hem fikir olduğumuzu ,artık bu hayırlı vesile ilen yeni bir akraba olduğumuzu,Allah a ters işlerde bir birimizi uyaracağımıza söz vermiş olacağız..
gibi konularada değinilmiş olsa çok güzel olmaz mıydı..
der,
en ulvi selam ve saygılar sunarım.

dipl.ing.Kadir Saçlı


Misafir Üye
Kız isterken neler söylenir?

Kız istemede öncelіkle gеlеnlеrе hоşgеldin denir. Çok уüksek bir tebessüm sergilenmez. Misafirlere kolonya tutulur ve çikolata ikrаm edilir. Anсak іkram edilen çikolata damatın getirdiği dеğildir. Damatın getirdiği çikоlata kahveden ѕonra ikram edilir. İkram sonrası aile büyüklеrі "ѕеbеbi zіуaretіmіz" diye kоnuşmaya başlar. Sonrasın "Allahın Emri Peуgamberin kavlі ilе kızınızı oğlumuza istiуoruz" denіr.

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 8 Kayıtlı Üye
  • 25178 Konu
  • 8 Cevap
  • Son Üye: Zerda